Německo chce zmrazit dotace zemím, které nerespektují demokracii, třeba Polsku. Je to bez šance, říkají Češi

Lucie Bednárová

30. 05. 2017 • 19:02

Stopka dotacím ze společné kasy EU. Takový trest by si představovala německá vláda pro evropské země, které dlouhodobě nerespektují dodržování demokratických pravidel a porušují základní lidská práva. Řeč je především o Polsku nebo Maďarsku. Podle některých českých europoslanců ale taková myšlenka nemá příliš velkou šanci na úspěch. I proto, že zatím není jasné, jak by něco takového probíhalo.

„Tato informace tu koluje už dva roky a nevyslovuje ji pouze Německo, ale i třeba Francie, Itálie, Španělsko nebo dříve Velká Británie,“ řekl redakci INFO.CZ český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Myslím, že je to neprosaditelné, protože žádná z těchto zemí ještě přesně nevysvětlila, co přesně tím myslí,“ dodal.

Naposledy se návrh na zmražení prostředků z evropských kohezních a strukturálních fondů objevil dnes. Podle bruselského serveru POLITICO existuje oficiální dokument německé vlády, který podobnou možnost zmiňuje a snaží se o tom přesvědčit Evropskou komisi. Ta jediná má v rukou nástroje, jak něco takové udělat.

V minulosti se o tom mluvilo v souvislosti s Polskem, které má se stavem právního státu dlouhodobý problém. Evropská komise vede s Varšavou diskusi už od konce roku 2015. Důvodem je především dění kolem polského ústavního soudu poté, co v zemi svou moc po vítězství ve volbách začala upevňovat konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Loni 1. června se věc posunula do formální roviny, když Brusel poprvé v historii vůči Polsku spustil postup, na jehož konci mohou členské státy EU rozhodnout o tom, že Varšavu zbaví v EU některých hlasovacích práv.

Podle českého europoslance Zdechovského by ale zavedení sankcí v podobě zmražení financování z rozpočtu kohezní politiky pravděpodobně nic nezměnilo. „Mezi státy EU převládá názor, že něco takového by naopak posílilo skepsi v zemích, jako je Polsko nebo Maďarsko,“ myslí si. Lepší cestou, jak problematické státy donutit ke spolupráci a respektu k demokracii podle něj vede přes pokračující dialog.

„V EU nejsou země s tak obrovskými problémy, aby bylo nutno sahat k takovým trestům, jako je mražení financování z EU,“ dodal pro INFO.CZ.

 

SDÍLET