Německo chce zmrazit dotace zemím, které nerespektují demokracii, třeba Polsku. Je to bez šance, říkají Češi

Stopka dotacím ze společné kasy EU. Takový trest by si představovala německá vláda pro evropské země, které dlouhodobě nerespektují dodržování demokratických pravidel a porušují základní lidská práva. Řeč je především o Polsku nebo Maďarsku. Podle některých českých europoslanců ale taková myšlenka nemá příliš velkou šanci na úspěch. I proto, že zatím není jasné, jak by něco takového probíhalo.

„Tato informace tu koluje už dva roky a nevyslovuje ji pouze Německo, ale i třeba Francie, Itálie, Španělsko nebo dříve Velká Británie,“ řekl redakci INFO.CZ český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Myslím, že je to neprosaditelné, protože žádná z těchto zemí ještě přesně nevysvětlila, co přesně tím myslí,“ dodal.

Naposledy se návrh na zmražení prostředků z evropských kohezních a strukturálních fondů objevil dnes. Podle bruselského serveru POLITICO existuje oficiální dokument německé vlády, který podobnou možnost zmiňuje a snaží se o tom přesvědčit Evropskou komisi. Ta jediná má v rukou nástroje, jak něco takové udělat.

Záruba: Fotbal jako semeniště veksláků? Je mi líto poctivých, ale vedení si volili sami

V minulosti se o tom mluvilo v souvislosti s Polskem, které má se stavem právního státu dlouhodobý problém. Evropská komise vede s Varšavou diskusi už od konce roku 2015. Důvodem je především dění kolem polského ústavního soudu poté, co v zemi svou moc po vítězství ve volbách začala upevňovat konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Loni 1. června se věc posunula do formální roviny, když Brusel poprvé v historii vůči Polsku spustil postup, na jehož konci mohou členské státy EU rozhodnout o tom, že Varšavu zbaví v EU některých hlasovacích práv.

Žantovský: Klaus nebyl ohledně EU úplně mimo. Dnes už v Bruselu nikoho nezajímáme

Podle českého europoslance Zdechovského by ale zavedení sankcí v podobě zmražení financování z rozpočtu kohezní politiky pravděpodobně nic nezměnilo. „Mezi státy EU převládá názor, že něco takového by naopak posílilo skepsi v zemích, jako je Polsko nebo Maďarsko,“ myslí si. Lepší cestou, jak problematické státy donutit ke spolupráci a respektu k demokracii podle něj vede přes pokračující dialog.

„V EU nejsou země s tak obrovskými problémy, aby bylo nutno sahat k takovým trestům, jako je mražení financování z EU,“ dodal pro INFO.CZ.

 

SDÍLET
sinfin.digital