Německo se dál vzdaluje USA. Huawei z 5G sítí dopředu vyloučit nechce, bezpečnost zajistí jinak

Možnost, že Německo povolí komponenty Huawei při stavbě nových 5G sítí, je stále reálnější. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung v úterý s odvoláním na zdroje z německé vlády informoval, že jednotlivé komponenty bude zkoumat Federální úřad pro informační bezpečnost (BSI) a následně vytvoří katalog těch doporučených. Pro všechny by měla platit stejná kritéria bez ohledu na zemi původu.

Rozhodnutí BSI bude moci zvrátit kancléřka, ministerstvo zahraničí, vnitra či hospodářství. Vzhledem k tomu, že výše zmíněné instituce opakovaně uvedly, že jsou proti vylučování jednotlivých výrobců z budování 5G sítí, je stále pravděpodobnější, že Němci Huawei nezakážou. „Jsem proti tomu stahovat nějaký výrobek z trhu jen proto, že existuje předpoklad, že by se něco mohlo stát,“ vyjádřil se už před časem ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).

Vládní CDU/CSU kancléřky Merkelové je pod tlakem poslanců z Bundestagu, kteří by Huawei zakázat chtěli, ale nezdá se, že by ve svých snahách byli úspěšní. Berlín už poslal svoje pravidla k posouzení Evropské komisi, odpověď by měl dostat v září. „Nový katalog zajistí, že mohou být postaveny silné, bezpečné a moderní 5G sítě,“ uvedl šéf BSI Arne Schönbohm.

sinfin.digital