Německo se bojí ruských útoků na volby. I kvůli Vrběticím

Německá Svobodná demokratická strana (FDP) varuje před možnými kybernetickými a dezinformačními útoky z Ruska na nadcházející německé parlamentní volby. Vede ji k tomu i odhalení ruské stopy v případu výbuchů muničního skladu u Vrbětic v roce 2014. FDP proto mimo jiné žádá, aby německý parlament nejen zajistil bezpečný průběh voleb, ale prověřil „nanečisto“ i odolnost volební infrastruktury proti útokům.

Německé parlamentní volby budou letos bezpochyby nejsledovanějšími volbami v Evropě. Voliči rozhodnou o podobě nové vlády a vyberou i novou kancléřku či kancléře po odcházející Angele Merkelové. Německo je nejsilnější ekonomikou i mocenským aktérem v Evropě, a výsledek voleb je proto zásadní pro celou Evropskou unii a její vztahy s okolním světem.

V Německu se ale ozývají obavy z toho, že volby mohou provázet problémy, mimo jiné v podobě zásahů zvenčí. V této souvislosti se mluví zejména o možné snaze Ruska. K jeho zvýšené aktivitě vůči Německu mohou podle některých německých médií přispět i podobné události jako byl slib solidarity s Českem, vyslovený německou kancléřkou Angelou Merkelovou v reakci na odhalení ruské sabotáže ve Vrběticích. Podobně se zvýšila aktivita z Ruska i poté, co Německo odsoudilo pokus o otravu ruského opozičníka Alexeje Navalného.

Podle Evropské služby pro vnější činnost (EAD) nečelila v posledních letech žádná jiná země EU tolika ruským dezinformačním kampaním jako Německá spolková republika. Od konce roku 2015 odborníci EAD identifikovali více než 700 takových případů.

sinfin.digital