Německo se bojí ruských útoků na volby. I kvůli Vrběticím

Německá Svobodná demokratická strana (FDP) varuje před možnými kybernetickými a dezinformačními útoky z Ruska na nadcházející německé parlamentní volby. Vede ji k tomu i odhalení ruské stopy v případu výbuchů muničního skladu u Vrbětic v roce 2014. FDP proto mimo jiné žádá, aby německý parlament nejen zajistil bezpečný průběh voleb, ale prověřil „nanečisto“ i odolnost volební infrastruktury proti útokům.

Německé parlamentní volby budou letos bezpochyby nejsledovanějšími volbami v Evropě. Voliči rozhodnou o podobě nové vlády a vyberou i novou kancléřku či kancléře po odcházející Angele Merkelové. Německo je nejsilnější ekonomikou i mocenským aktérem v Evropě, a výsledek voleb je proto zásadní pro celou Evropskou unii a její vztahy s okolním světem.

V Německu se ale ozývají obavy z toho, že volby mohou provázet problémy, mimo jiné v podobě zásahů zvenčí. V této souvislosti se mluví zejména o možné snaze Ruska. K jeho zvýšené aktivitě vůči Německu mohou podle některých německých médií přispět i podobné události jako byl slib solidarity s Českem, vyslovený německou kancléřkou Angelou Merkelovou v reakci na odhalení ruské sabotáže ve Vrběticích. Podobně se zvýšila aktivita z Ruska i poté, co Německo odsoudilo pokus o otravu ruského opozičníka Alexeje Navalného.

Podle Evropské služby pro vnější činnost (EAD) nečelila v posledních letech žádná jiná země EU tolika ruským dezinformačním kampaním jako Německá spolková republika. Od konce roku 2015 odborníci EAD identifikovali více než 700 takových případů.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital