Německým úřadům zmizelo z dohledu 30 tisíc migrantů, tvrdí deník Bild. Realita je ale jiná

Úřady v Německu, které v posledních třech letech čelí obrovskému náporu nově příchozích uprchlíků, mají s vyřizováním žádostí o azyl dlouhodobě problémy. Vody dnes navíc rozvířil bulvární deník Bild. Ten napsal, že asi 30 tisíc zamítnutých žadatelů o azyl úřadům zmizelo z dohledu. Německá vláda sice přiznává, že vždy neví, kde se odmítnutí migranti právě nacházejí, číslo ale považuje za vymyšlené a „směšné“.

Jak píše dnešní vydání Bildu, na konci roku 2016 bylo v Centrálním registru cizinců (AZR) vedeno 54 tisíc cizinců, kteří měli Německo na základě rozhodnutí úřadu okamžitě opustit, jen 23 tisíc z nich ale pobíralo dávky, na které měli nárok. Kde se tedy oněch 31 tisíc lidí nachází, úřady podle Bildu nevědí.

Hlídky v Německu mají chránit uprchlíky, potají je ale zneužívají k prostituci

„Nemůžeme vyloučit, že osoby povinné opustit zemi, které jsou vedeny v registru cizinců, už zemi neopustily nebo nezmizely bez toho, aby o tom odpovědné úřady pro cizí státní příslušníky byly informovány, nebo tuto skutečnost nahlásily AZR,“ přiznal pro Bild mluvčí německého ministerstva vnitra, problém ale zřejmě není tak horký, jak ho Bild popisuje.

Jak totiž jiný mluvčí rezortu vysvětlil německému serveru Deutsche Welle, výpočty deníku Bild jsou od počátku chybné. „Článek v zásadě špatně pochopil základní předpoklad, že jen asi 49 procent všech cizinců registrovaných v AZR jako ‚povinni opustit zemi‘, jsou lidé, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta,“ napsal mluvčí pro DW s tím, že v registr vede záznamy i o těch, kteří byli v zemi legálně, platnost jejich víza ale už skončila. „Kromě odmítnutých žadatelů o azyl jsou často povinni odejít i lidé, kterým vypršelo vízum,“ vysvětluje ministerstvo vnitra.

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Rezort navíc tvrdí, že Bild porovnává čísla, které nemají žádné statistické souvislosti. „Nárok na dávky pro azylanty nemají ani ti, kteří jsou povinni odejít, ani skupina odmítnutých žadatelů o azyl,“ dodává mluvčí.

K článku německého listu Bild se vyjádřil i ředitel pro právní ochranu uprchlíků z organizace Pro Asyl, podle kterého je tvrzení Bildu, že jsou tyto údaje nové nebo překvapující, při nejmenším směšné. „Podle našich zkušeností mnoho lidí odejde na začátku procedury. Nejsou zde žádné kontroly toho, kdo odešel, pokud není považován za nebezpečného,“ tvrdí Bernd Mesovic. „Lidé mohou opustit Německo, kdykoli chtějí, a mnozí se těmto orgánům nehlásí,“ dodává.

SDÍLET
sinfin.digital