„Neměli žádné problémy.“ Obyvatelé Ripollu nechápou, jak se z jejich sousedů stali teroristé

ČTK, luš

Obyvatelé katalánského města Ripoll, v němž žil atentátník z Barcelony a další členové teroristické buňky, nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat. Neodpovídali obvyklému profilu teroristů, kteří v posledních letech spáchali útoky v Evropě. Byli mladší, neměli sociální, ekonomické, ani pracovní problémy, napsal dnes španělský list El País.

„Byli to kluci, kteří mluvili perfektně katalánsky, vychodili tady školy, měli dobré známky a neměli žádné problémy,“ uvedla Maria Vilaltaová ze zastupitelstva ripollské radnice. Také podle učitelky Núrie Perpinyaové se tito mladí nikdy „nechovali špatně, ani nebyli příliš nábožensky založení“.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Možné vysvětlení nabízí Manuel Gazapo, ředitel institutu pro národní bezpečnost. „Prvním faktorem je jejich věk, byli mladší, než teroristé obvykle bývají, a proto byli tvárnější,“ domnívá se Gazapo. Druhým faktorem je podle něj jejich původ. Řada z nich se narodila v Maroku.

„Říká se, že byli integrovaní, ano, ale nepřestali patřit k menšině, které hrozí vyloučení ze společnosti. Pak stačí malý incident, aby byli náchylní k obalamucení,“ tvrdí Gazapo. Dodal, že integrací není definitivně vyhráno, a naopak, když je „chlapec vyloučen“ ze společnosti, neznamená to podle Gazapa, že „půjde a někoho zabije“.

Saúdové budují v Evropě hnízdo teroristů, financují nenávistnou formu islámu, říká Láska

„Ano, vyrostli jsme tady a neměli jsme problémy se soužitím, ale jsme a vždy budeme maurové,“ řekl listu El País bratranec dvou členů rozprášené teroristické buňky Rašíd. „Ve škole jsme byli maurové a holky s námi nechtěly chodit. A dospělí si myslí, že prodáváme hašiš,“ dodal Rašíd. Podle něj hrál hlavní roli imám Es Satty. „Velmi inteligentní chlápek tě přesvědčí za půl hodiny. Zbaví tě strachu, a to je to hlavní,“ tvrdí Rašíd.

3614403:article:true:true:true

Deník El País přinesl vyjádření dvou příbuzných teroristů, které se imám také snažil zradikalizovat, ale ti ho odmítli. „Chtěl si se mnou povídat, začal mi vykládat, že poslouchat muziku je špatné a nevím, co ještě...,“ řekl v pondělí deníku El País bratranec jednoho z pěti teroristů, které policie v pátek zastřelila v Cambrilsu. Imám ho už pak nekontaktoval.

KLDR rozšiřuje kvůli sankcím nelegální výrobu drog. Hledá tak cestu k financování jaderného programu

Deník El País si položil otázku, proč tito lidé nekontaktovali úřady, když měli podezření, že imám se snaží radikalizovat mladé. „Protože jsme nevěřili, že dojde tak daleko. Nevím, prostě si nikdo nedovedl představit, že tito chlapci můžou udělat něco takového,“ uvedl jeden z příbuzných teroristů.

V městečku Ripoll vládne nyní velmi smutná atmosféra a lidé jsou v šoku. Někteří deníku El País řekli, že mezi tamními obyvateli se narušila důvěra. „Vládne tu pocit velkého zklamání a bude to stát hodně práce, než bude důvěra obnovena,“ uvedla radní Vilaltaová.

Gazapo upozornil také na způsob, jakým imám mladé muže zradikalizoval. „Vrátil se ke starému stylu (teroristické sítě pozn. ČTK) Al-Káidy,“ uvedl Gazapo. „Nepoužíval internet, mluvil s nimi tváří v tvář na tajných místech,“ popsal Gazapo.

SDÍLET
sinfin.digital