Neustoupíme, nezávislost bude, tvrdí katalánský premiér. Madrid podle něj selhal

ČTK, raz

Katalánský premiér trvá na tom, že se bude řídit výsledky nedělního referenda, ve kterém se drtivá většina zúčastněných vyjádřila pro nezávislost na Španělsku. Hlasování nicméně Madrid neuznává, už dříve ho zakázal Ústavní soud a je tak právně nezávazné. Premiér Katalánska dnes také zkritizoval přístup španělského premiéra Mariana Rajoye a krále Felipa VI. 

Madrid podle premiéra Carlese Puigdemonta selhal a nebyl schopný dialogu. K tomu ho dnes premiér regionu vyzval.  

atalánský parlament by mohl už v pondělí vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovily pro nezávislost.

Praha by byla pro jednání s Madridem ideální, říká pro INFO.CZ vyslanec Katalánska ve střední Evropě

„Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr," prohlásil dnes Puigdemont, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

3697212:article:true:true:true

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí. Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont.

„Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi.

Výsledek referenda není výhra, tvrdí Katalánec žijící v Česku. Brutalitě policie nemohl věřit

SDÍLET
sinfin.digital