Uzavírání hranic není řešení. Nevím ale, jak dlouho to můžeme udržet, říká rakouský ministr zdravotnictví

Rudolf „Rudi“ Anschober (60) byl dlouholetým radním Horních Rakous pro životní prostředí a jednou z hlavních tváří rakouského boje proti Temelínu. Dnes je za Zelené rakouským ministrem zdravotnictví a sociálních věcí, tedy člověkem, na kterém vedle kancléře leží hlavní odpovědnost za protiepidemická opatření v Rakousku. V písemném rozhovoru pro INFO.CZ komentuje Anschober vztahy obou zemí v době pandemie, stejně jako možné chyby politiků při řešení krize.

Kdysi jste se z pozice hornorakouského radního vymezoval vůči jaderné energetice a varoval před hrozbou jaderné katastrofy. Dovedl jste si tehdy představit, že nakonec budete bránit jako politik svou zemi před úplně jinou katastrofou, než je ta jaderná?

Nejen pro mě, ale myslím, že i všechny ostatní byla ještě před několika měsíci pandemie tohoto druhu naprosto nepředstavitelná. Teď je to realita. Na druhou stranu se ale nejedná o žádnou tsunami, proti které bychom se nemohli bránit. Záleží na každém z nás, abychom svým dílem přispěli ke zvládnutí pandemie.

Rakousko a Česko přistoupily na jaře k hrozbě covidu velmi podobně, z hlediska tempa růstu infekcí a počtu úmrtí ale na to byla lépe Česká republika. Dnes se situace obrátila. Sledujete boj s covidem v Česku, a pokud ano, vzal jste si z vývoje v obou zemích nějaké ponaučení?

Události v České republice samozřejmě velmi pozorně sleduji. Mám ve vaší zemi mnoho přátel. Situace kolem pandemie je dnes obtížná v celé Evropě a bude ještě obtížnější. A v Česku je dnes obtížná zvlášť.

Boj proti covidu převzal Blatný. Prymulův nástupce hraje o dny a hodiny

sinfin.digital