Nevinný strávil 44 let na samotce. O rasismu v americké justici

Je to příběh, který se neposlouchá snadno. Afroameričan Albert Woodfox strávil 44 let ve vězení na samotce za vraždu, kterou nikdy nespáchal. Společně s Hermanem Wallacem and Robertem Kingem vešli do povědomí veřejnosti jako Angolská trojka.

V sedmdesátých letech si odpykávali trest ve vězení v Louisianě, kterému se říká Angola a jež stojí příznačně na bývalé otrokářské plantáži. Woodfox se tam dostal, když byl velmi mladý. Obviněný byl za loupež. Půjčil své auto známému, ten se v něm dostal do přestřelky s policií, napsal Guardian.

Kdo bude v Trumpově vládě

Ve vězení se připojili k hnutí Černí panteři. Skupina společně bojovala za lepší podmínky pro vězně, hlasitě se vyjadřovala proti rasové segregaci či násilí na Afroameričanech. Organizovala také hladovky, jak popisuje The Independent. Založila četu proti znásilnění, která pomáhala nováčkům vyhnout se sexuální šikaně. Jenže aktivity organizace byly trnem v oku vedení věznice. Když ve vězení došlo k vraždě mladého dozorce, který měl doma malé dítě, z vraždy obvinili právě Woodfoxe, Wallace a Kinga.

Důkazy proti nim byly prakticky nulové, otisky na místě činu neodpovídaly otiskům údajných pachatelů. Nikdo se přitom neobtěžoval zjistit, komu patřily, což by bylo ve vězení s limitovaným počtem lidí velmi snadné. Hlavním svědkem v procesu byl několikanásobný násilník, který byl známý mezi vězni jako práskač.

Během vleklých odvolání se ztratily důkazy DNA, které by mohly bezpečně prokázat vinu či nevinu. Šíleně působí i fakt, že jeden ze svědků, který tvrdil, že Woodfoxe na místě činu viděl, měl ve skutečnosti velmi špatný zrak.

Justiční omyly v USA

Jen ve Spojených státech bylo v roce 2015 propuštěno 149 lidí, kteří si odpykávali ve vězení trest. Zjistilo se, že jsou neviní. Není výjimkou, že se dokonce k činu i přiznají, protože očekávají nižší trest nebo jsou mentálně zaostalí. Pět ze 149 propuštěných sedělo v cele smrti. Jen po roce 1992, kdy se začaly používat DNA testy, bylo propuštěno z cel smrti 20 lidí. Mnozí nezávislí vyšetřovatelé poukazují také na četné případy korupce či dokonce nastrčení důkazů ze strany policie.

Angolská trojka se několikrát odvolala, bohužel marně. Robert King se dočkal propuštění v roce 2001, když souhlasil s tím, že bude spolupracovat a přiznal vinu výměnou za dřívější propuštění. Na samotce strávil 29 let. V roce 2013 byl propuštěn i Herman Wallace. Svobodu si neužil, zemřel o tři dny později na rakovinu jater.

Woodfox trval na své nevině a v roce 2014 se porota jednohlasně shodla, že byl odsouzen na základě rasové diskriminace. Nakonec dal na radu právníků. Aby byl propuštěn, přiznal vinu. Řekl, že přiznání k činu, který nespáchal, bylo těžké. „Mé dcery a vnuci a vnučky a pravnuci a pravnučky mě navštěvovali a dodali mi sílu," vypověděl. „Nic tím neohrožuješ. Není to dohoda o vině ale dohoda o svobodě,“ podpořila ho jeho rodina. V únoru 2016 mohl opustit věznici.

„Nikdy se mi nikdo oficiálně neomluvil a neočekávám to,“ řekl „Žádná omluva mi nevrátí 44 let mého života,“ vysvětlil. Teď společně s Kingem cestují po USA, aby rozšířili povědomí o špatném justičním systému a rasismu.

Odcestovali také do Velké Británie, kde na toto téma hovořili. Podle nich se Spojené státy od 70. let zase tolik nezměnily, co se týče vztahu k afroamerickému obyvatelstvu. Svědčí o tom výhra Donalda Trumpu, který svou kampaň postavil kontroverzních často až rasistických výrocích. 

SDÍLET
sinfin.digital