Newyorský terorista může skončit na hrozivém Guantánamu. Trump ho má za zvíře

Věznice Guantánamo možná brzo přivítá nového obyvatele. Americký prezident Donald Trump uvažuje, že do nechvalně známého detenčního zařízení pošle Sajfulláha Saipova, který v úterý zabil dodávkou v New Yorku osm lidí a další zranil. Ukazuje se tak, že zatímco Barack Obama vynaložil úsilí k uzavření kontroverzní věznice a selhal, Donald Trump se hodlá ubírat opačným směrem a s areálem čile počítá.

Obama si uzavření Guantánama vytyčil jako jeden ze svých hlavních cílů po nástupu do funkce v lednu 2009. Tehdy tvrdil, že věznici známou brutálními výslechovými metodami a zadržováním podezřelých bez obvinění, zruší do roka. Nepodařilo se mu to za celých osm let. A od svého nástupce Donalda Trumpa si krátce po jeho inauguraci vyslechl kritiku.

„Trumpova administrativa propustila z Guantánama 122 nebezpečných vězňů, kteří se vrátili do boje. Další hrozné rozhodnutí,“ napsal na twitteru Trump letos v březnu. Podle amerických tajných služeb ale většinu ze zadržených, kteří se po opuštění věznice přidali k teroristům, propustil už George Bush mladší. Za Obamovy vlády se znovu radikalizovalo devět propuštěných. Přesto Obama počet vězňů rázně snížil. Z původních 242 jich v celách zůstalo 41.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Trumpův předchůdce měl pro uzavření věznice několik důvodů. Zařízení je pověstné brutálními metodami, které zahrnovaly ponižování, sexuální obtěžování i waterboarding, který ve vyslýchaných vzbuzuje pocit, že se topí. Podle Obamy pověst věznice poškozovala vztahy se spojenci a neshodovala se s americkými hodnotami.

Podle organizace Human Right First navíc nechvalná pověst zařízení vyhovuje islamistické propagandě. Islámský stát používá Guantánamo a stále se objevující případy tamního mučení jako příklad amorálnosti a zrůdnosti amerického chování, kterým islamisté ospravedlňují své útoky na západní cíle. Obama proto plánoval přesunout zadržované do několika vězeňských zařízení na americké půdě.  

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Podobné argumenty ale zřejmě Trump nepřijímá. „Musíme být tvrdší a také chytřejší. A musíme být méně politicky korektní. Teď jsme totiž tak politicky korektní, že máme strach jakkoli zakročit,“ uvedl dnes prezident na tiskové konferenci. Ohledně návrhu umístit teroristu Sajfulláha Saipova, který útočil v New Yorku, na Guantánamo řekl, že „to určitě zváží“.

Co se týče přístupu k teroristům, dá se říct, že současný prezident USA razí politiku „oko za oko“. Krátce po své inauguraci v rozhovoru pro BBC řekl, že souhlasí s tím, aby se waterboarding vrátil mezi výslechové metody, protože funguje. „Musíme s ohněm bojovat ohněm,“ řekl doslova a dodal: „Když střílejí a usekávají hlavy našim lidem nebo křesťanům na Blízkém Východě, když IS dělá tyto věci, o kterých nikdo od středověku neslyšel, měl bych se cítit špatně, že podporuji waterboarding?“.

Věznice Guantánamo se nachází ve stejnojmenném zálivu na Kubě. Je součástí vojenské základny, která stojí na východě ostrova. Američané území okupují od invaze na Kubu v roce 1898. Vojenské vězení zde zřídil v roce 2002 prezident George Bush mladší v reakci na válku s terorismem, která fakticky započala útokem na newyorská dvojčata v roce 2001. V zařízení byli drženi především podezřelí z arabských zemí, objevují se zde ale i trestanci z Velké Británie, Dánska nebo Ruska.

SDÍLET
sinfin.digital