Nezákonné dohody Trumpa s Rusy? Senátoři po dvou letech nenašli žádné důkazy a vyšetřování ukončí

HalfPageAd-1

lup

12. 02. 2019 • 19:57

Výbor amerického Senátu pro kontrolu tajných služeb nenašel žádné přímé důkazy o nezákonném spojení prezidenta Donalda Trumpa, jeho kampaně a Ruska. S odvoláním na své zdroje to uvedla televize NBC News. Prakticky tak potvrzuje slova šéfa výboru Richarda Burra, který minulý týden podobné závěry naznačoval.

Mobile-rectangle-3

Výbor má Trumpovo okolí pod drobnohledem už přes dva roky a vyslechl za tu dobu přes 200 svědků. Výsledek ještě není oficiální, ale podle novinářů stanice NBC News je následující: důkazy o přímém spojení lidí z Trumpova týmu s Ruskem neexistují.

Stanice o práci výboru informuje v návaznosti na komentář jeho předsedy, republikána Richarda Burra, který minulý týden pro CBS News uvedl, že „pokud bychom měli sestavovat zprávu na základě faktů, jež máme, neměli bychom nic, co by naznačovalo koluzi“. NBC News k tomu dodává, že teď už nejde jen o konkrétní komentář jednoho republikánského kongresmana. „Demokraté ten popis nerozporují,“ konstatuje reportér stanice, podle kterého se už jedná o „nadstranický“ názor výboru, ačkoli stále není oficiální.

Jakkoli jde o zásadní zprávu, neznamená to, že by konání Trumpova týmu bylo zcela bezproblémové. Členové výboru podle NBC News jedním dechem konstatují, že vztahy lidí z Trumpovy kampaně s Rusy existovaly, vyvolávaly otázky a je možné v nich najít určité vzorce. Nelze ale zkrátka prokázat, že by byly za hranou zákona.

Kongresmani fakticky končí s výslechy a sběrem materiálů, ale neznamená to, že by pro ně celá kauza byla uzavřená. Teď přijde na řadu sestavování závěrečné zprávy a další měsíce práce. Výsledný materiál může být hotový až ke konci roku a může být z velké části utajený, jak Burr konstatoval minulý týden. NBC News k tomu dodává, že základní sdělení kongresmanů naopak může být poměrně obecné a otevřené, co se interpretace týče. Řada lidí z Trumpova okolí z něj ale beztak nevyjde dobře, protože se ukáže jejich naivita a lehkomyslnost.

Senátní výbor se soustředí na prezidentské volby v roce 2016 a jim předcházející kampaň. Trump vyšetřování kontaktů s Rusy, kterými se postupně zabývalo několik výborů a které dál rozkrývá i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, setrvale kritizuje a odmítá, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1