Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání USA při plnění závazků společné obrany, shodli se američtí senátoři

ČTK, mst

11. 07. 2018 • 15:25

Americký Senát vystoupil na obranu Severoatlantické aliance poté, co šéf Bílého domu Donald Trump před aliančním summitem NATO ostře kritizoval. Senátoři v úterý schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu aliance, informoval zpravodajský server CNN.

Dvoudenní vrcholná schůzka NATO začíná dnes v Bruselu. Šéf Bílého domu před svou cestou na summit opakovaně obvinil evropské spojence z toho, že nepřispívají dostatečně na společnou obranu a hlavní tíži výdajů nechávají na Spojených státech.

Američtí senátoři z řad demokratů i republikánů se v úterý postavili na stranu Severoatlantické aliance, když odhlasovali prohlášení na její podporu. „Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání Spojených států při plnění závazků společné obrany států NATO,“ uvedl demokratický senátor Jack Reed, který je autorem prohlášení. „Bohužel bylo nutné vydat toto prohlášení, protože někteří z našich nejbližších spojenců začali pochybovat o amerických závazcích týkajících se společné obrany. Prezident Trump několikrát nazval alianci 'zastaralou' institucí. Naši spojenci si začínají klást otázky, zda mohou spoléhat na to, že jim USA v případě krize přijdou na pomoc,“ dodal Reed.

Také vlivný republikánský senátor John Thune v rozhovoru se CNN zdůraznil význam Severoatlantické aliance. „Domnívám se, že je důležité, abychom ukázali silnou podporu NATO. Je to organizace, která slouží svobodomyslným zemím již přes půl století,“ řekl.

Senátoři ve svém prohlášení rovněž vyzvali americkou vládu, aby „urychleně dokončila komplexní strategii na obranu proti nepřátelským aktivitám Ruska, které se snaží poškodit důvěru v demokratické instituce ve Spojených státech a v dalších zemích světa“.

Senát hlasoval o deklaraci na podporu Severoatlantické aliance ve stejný den, co Trump přicestoval do Bruselu na summit členských států NATO. Několik dní poté se Trump chystá setkat v Helsinkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Trumpovi kritici amerického prezidenta obviňují, že má k Putinovi příliš blízko a nereaguje náležitě na důkazy o vměšování Ruska do posledních amerických prezidentských voleb.

Vůdce republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell ale prohlásil, že na plánovaném setkání ruského a amerického prezidenta nevidí nic špatného. Mitchell rovněž uvedl, že se neobává toho, že by Trump měl v úmyslu ohlásit odchod Spojených států z NATO.

SDÍLET