„Nikdy jsem neměl větší strach o naši zemi.“ Bývalý neonacista se bojí současných extremistů

Info.cz, adk

20. 08. 2017 • 09:00

V 80. letech s partou skinheadů terorizoval v Los Angeles muslimy a černochy. Kvůli napadení strávil rok ve vězení. Teď se bývalý neonacista Timothy Zaal obává svých následovníků. V otevřené zpovědi, kterou publikoval server Politico tvrdí, že současní radikálové jsou nebezpečnější.

Jako mladý, koukal Zaal s přáteli násilná videa Ku Klux Klanu. Když minulý víkend sledoval události v Charlottesville, jako by se vrátil v čase. Před několika lety sice komunitu skinheadů opustil, přesto se do myšlení amerických extremistů dokáže vcítit.

„Po prozkoumání alternativní pravice a násilí, které jsem ve Virginii viděl, si uvědomuji, že ty skupiny jsou velice podobné těm z mé doby. Nenávidí stejné menšiny. Vypouští stejné konspirační teorie, konzumují stejný druh propagandy,“ praví.

Zároveň však upozorňuje, že mají daleko větší úspěchy. Souvisí to se změnou jejich přístupu. Zaal popisuje skinheadskou komunitu 80. let jako partu radikálů, kteří ve volných chvílích napadají v supermarketech lidi odlišné pleti nebo sexuální orientace.

Zaal byl rasistou od deseti let, kdy jeho bratra postřelil černoch. V sedmnácti s přáteli zbil mladého homosexuála tak, že málem zemřel. A o pár let později zaútočil v obchodě na jiného muže tmavé pleti a íránský pár. Dostal rok vězení.

„To mě skutečně radikalizovalo. Cítil jsem se jako oběť. Myslel jsem si, že stát kontroluje židovská komunita a policie. Byly to paranoidní bludy, které jsem měl z dezinformačních médií, která jsem sledoval místo mainstreamového tisku,“ popisuje s tím, že jeho okolí tvořili téměř výhradně jiní skinheadi a zprávy čerpal z médií, která schvalovala jeho organizace.

Po návratu z vězení si mezi soukmenovci získal větší respekt. Postupem času sledoval, jak se mění přístup radikálů k jejich vlastnímu obrazu. Už nechtěli, aby je společnost vnímala jako teroristy.

„Bylo nám řečeno, že půjdeme na vysokou školu, necháme si narůst vlasy, budeme mít tetování, nastoupíme do armády a dostaneme se do vlivných obchodních a politických rolí. Staneme se respektovanou součástí společnosti,“ říká Zaal a poukazuje na současnou alternativní pravici a jejího zakladatele Richarda Spencera, který vede think tank Institut národní politiky.

Zaal přestal být radikálem, když začal více cestovat a potkával se s lidmi různých ras. Když pak jeho syn rasisticky zavolal na černocha v supermarketu, zděsilo ho, že by potomek mohl opakovat otcovy chyby.

Bývalý skinhead nyní upozorňuje, že současná generace extremistů má i kvůli internetu daleko větší možnosti a snadněji konzumuje propagandu. „Sleduji, jak před našima očima rozkvétá nová generace nacionalistů. Nikdy jsem neměl větší strach o budoucnost naší země,“ uzavírá.

SDÍLET