Nobelovu cenu za lékařství dostanou tři vědci. Jejich objev pomůže při léčbě rakoviny i chudokrevnosti

lep

07. 10. 2019 • 14:04

Nobelovu cenu za lékařství získali tři lékaři za výzkum toho, jak se buňky v lidském těle vyrovnávají s nedostatkem kyslíku: William Kaelin, Peter Ratcliffe a Gregg Semenza. Jde o první z letošních Nobelových cen, které byly vyhlášeny tradičně ve Stockholmu.

Bez kyslíku vydrží lidský mozek pouze pět minut. Co se však děje v buňkách? Tři vědci, kteří studovali, jak se buňky chovají, když se musí vyrovnávat s nedostatkem kyslíku, nyní získali za svou práci prestižní Nobelovu cenu. Zajímavé je, že při své práci došli k podobným výsledkům nezávisle na sobě, aniž by spolupracovali. Objev umožní mimo jiné zjistit, jak bojovat s chudokrevností, rakovinou a mnoha dalšími nemocemi.

Laicky řečeno jde o to, jak hladina kyslíku ovlivňuje hormon známý jako EPO, nebo-li erythropoetin. Ten se skládá se dvou bílkovin a jedna z nich se poměrně rychle rozpadá. Ovšem v okamžiku, kdy je v těle nedostatek kyslíku, jejímu rozpadu cosi zabrání. Přišel na to právě známý lékař William Kaelin, když zjistil, že u lidí s jedním netypickým druhem rakoviny, tzv. Von Hippelovou-Lindauovou chorobou, je rozpad zpomalený.

K čemu je to dobré? Kdybychom uměli vypnout a zapnout proces rozpadu, ovlivníme tím růst nádorů. Je to dosud neobjevená a zcela nová cesta k tomu, jak bychom mohli léčit rakovinu. Nádory potřebují k růstu velké množství kyslíku a živin. I v Česku se proto již kdysi objevily pokusy, kdy se lékaři snažili metodou takzvané devitalizace přiškrtit jejich přísun k nádorovým buňkám. Tři lékaři však nyní poukázali na ještě elegantnější způsob, jak nádorům v bujení zabránit.

Zkoumat kyslík a jeho dostatek či nedostatek v buňkách, je velmi zajímavá věc. Například se dlouho soudilo, že dýchání čistého kyslíku pomáhá sportovcům k vyšším výkonům, a ti tak leckdy tráví tréninky v kyslíkových stanech. „Teď se ovšem ukazuje, že čistý kyslík má na organismus také negativní účinky, takže se například upravují terapie při operacích a v pooperačních stavech, kdy a jak a jestli podávat člověku kyslík. Trochu se od toho ustupuje,“ říká olomoucký anesteziolog Zdeněk Mrozek.   

Loni lékařskou cenu získal američan James Allison a japonec Tasuku Hondžó za účast na vývoji speciální imunologické léčby rakoviny. Ocenění se vždy pojí s finanční částkou - devět milionů švédských korun, což je v přepočtu více než 21,4 milionu korun.

SDÍLET