Balkánská migrační cesta ožívá. Změny v Turecku nepříznivě ovlivňují osud Syřanů, kteří utekli před Asadem

Karolína Lahučká

Po jarní uprchlické krizi z Ukrajiny se v Evropě od léta zvedá nová migrační vlna uprchlíků z Blízkého východu. Za poslední měsíc příliv zejména syrských uprchlíků přiměl evropské státy k zavádění nových bezpečnostních opatření, zvýšil se počet silničních kontrol, opětovně se začaly hlídat státní hranice. Odkud uprchlíci přicházejí a nakolik se v současné vlně projevuje politika Turecka? Tyto otázky přehledně vysvětluje Karolína Lahučká, analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Současní uprchlíci ve velké míře volí cestu do Evropy tzv. balkánskou cestou. Jejich primární destinací jsou tak nejčastěji Turecko, Řecko nebo některá ze zemí Balkánu, odkud pokračují přes Maďarsko, Slovensko a Českou republiku do Německa nebo dále na západ. Velká řada uprchlíků, kteří přicházejí do střední Evropy dnes, nepatří mezi nově uprchlé ze Sýrie, ale řada z nich žila v Turecku, Řecku, nebo například Srbsku několik let a nyní se rozhodli z důvodů společenských či ekonomických přesunout dál do Evropy, nebo využít toho, že po koronavirovém uzavření jednotlivých států jsou hranice v rámci EU opět mnohem víc propustné a alespoň donedávna bez výrazných bezpečnostních opatření.

Válka na Ukrajině navíc od jara soustředila zaměření bezpečnostních složek jednotlivých států jiným směrem, což omezilo možnosti kontroly hraničních přechodů, nebo odhalování pašeráků například v tranzitní dopravě. Problémy, se kterými se Evropa v důsledku této války potýká, zároveň přesouvají pozornost států na jiná témata, než je migrace. Řada balkánských zemí proto raději nechá uprchlíky proudit dále do Evropy, než aby řešila ještě problémy s tím spojené. Podobný přístup má často také Maďarsko. To může buď odhalené uprchlíky vracet zpět na Balkán a předpokládat, že se pokusí o přechod znovu, nebo je nechá pokračovat dál do Evropy, a tím se zbaví problémů s tím spojených. A proto dochází k odhalování nelegálních migrantů v rostoucí míře až ve střední Evropě.

sinfin.digital