Nové poznatky odhalily tajný nacistický labyrint. Vězni v něm měli vyrábět atomové zbraně

Velkou pozornost, ale zároveň kritiku některých vědců a historiků vyvolal dokument německé televize ZDF o možné existenci obrovského podzemního bludiště u koncentračního tábora Mauthausen. Podle autorů dokumentu se možná hluboko pod zemí nedaleko Lince skrývá nejen poslední neobjevená pevnost SS, sloužící k vývoji „zázračných“ zbraní, ale zároveň hrob desetitisíců vězňů.

Snímek televize ZDF s názvem „Nejtajnější podzemní svět SS“ se odvolává na archivní materiály, výpovědi některých pamětníků a také letecké snímky z archivu americké armády, které bylo až dnes díky moderním technologiím možné detailněji analyzovat.  Údajně z nich vyplývá, že okolí obce Gusen u Mauthasenu může ukrývat dosud neznámý obrovský labyrint podzemních chodeb a prostor, sloužící k vývoji atomové či jiné zbraně. Celý komplex pak měli nacisté před koncem války vyhodit do vzduchu a pohřbít v něm na věky tisíce lidí.

„Existuje dokonce podezření, že se jednalo o obrovský koncentrační tábor hluboko v podzemí. Něco naprosto neuvěřitelného, co si vůbec nedovedeme představit,“ uvedl v dokumentu rakouský historik Stefan Karner. Fakt, že nacisté vyráběli od roku 1944 s pomocí otrocké práce vězňů v podzemních továrnách a halách u obce Gusen stíhačky Messerschmitt, je všeobecně známý. Stejně jako skutečnost, že část toho komplexu před koncem války zničili.

Smrt přišla také z východu. Osmdesát let od útoku Sovětského svazu na Polsko

Nyní ale tvůrci německého dokumentu s odkazem na nová zjištění zejména z amerických archívů tvrdí, že podzemní komplex byl mnohonásobně větší, než se dosud předpokládalo. Celková délka chodeb v několika patrech mohla dosahovat až 40 kilometrů. A není tedy vyloučeno, že tady desetitisíce dělníků pracovalo na zcela nové, pravděpodobně atomové zbrani. I o tom se totiž v případě Gusenu už dříve spekulovalo. Německý dokument navíc pracuje s tvrzením, že podle nových zjištění badatelů tady v dubnu 1945 doslova „ze dne na den“ zmizela ze seznamu internovaných zaměstnanců zbrojní výroby jména celkem 18 500 lidí. O tom, co se s nimi stalo, přitom neexistuje žádný záznam, jejich osud je neznámý. A není tedy vyloučeno, že je nacisté „pohřbili“ zároveň s vyhozením podzemních továren do povětří.

I když dokument vyvolal v Rakousku velkou pozornost, vedení památníku v bývalém koncentračním táboře Mauthausen je k jeho závěrům skeptické. Podle něj se jedná především o nepodložené spekulace, nikoliv o vědecky prokazatelné závěry. „Dokumenty, které skutečně máme k dispozici, nám zatím neposkytují žádné důkazy, že by se u koncentračního táboru Gusen vyvíjely atomové zbraně, rakety, nebo se v podzemí nacházel ještě další koncentrační tábor,“ uvedla v tiskovém prohlášení vedoucí památníku Barbara Glücková. Podobně skeptičtí jsou k závěrům dokumentu i někteří další rakouští experti.

Střežil komunistické hranice, ale sám uprchl na Západ. Agenta Fuksu popravili v 21 letech

Historik Stefan Karner, emeritní profesor univerzity ve Štýrském Hradci, však skepticismus většiny svých kolegů k hodnověrnosti německého dokumentu nesdílí. A to i přesto, že se na něm mimo jiné podílel i linecký filmový dokumentarista Andreas Sulzer, který je různými „tajemnými“ teoriemi nacistických skrýší pověstný. Podle profesora Karnera to ale nic nemění na tom, že nové nálezy, použité v dokumentu, „poskytují jasný a silný řetěz důkazů, že se v Gusenu ukrývá mnohem větší tajemství, než se dosud předpokládalo.“

SDÍLET
sinfin.digital