Nový dokument odhaluje, jak Američané dělali z vojáků pomocí drog vraždící stroje. Stále se to děje, míní historička

06. 12. 2017 • 06:30

Armáda Spojených států amerických je nejsilnější bojovou silou na světě a také jednou z nejděsivějších. V novém dokumentu, který odvysílala stanice Science, se objevují vzácné záběry z roku 1958, kde jsou američtí vojáci podrobeni drogovému experimentu. Podle historičky vystupující v dokumentu se podobné experimenty stále dějí.

Dokument, který byl odvysílán v pořadu What on Earth na televizní stanici Science ukazuje, že americká armáda v minulosti prováděla experimenty na svých vlastních vojácích. Divák má možnost shlédnout vzácné záběry dobrovolnických vojáků, kteří užívali LSD předtím a poté, co šli na cvičiště a plnili rozkazy. Na chystaný dokument upozornil portál Mirror.co.uk.

V dokumentu je například vidět, jak vojáci před užitím drogy plní na cvičišti pokyny bez jediné chyby, zatímco dvě hodiny po požití LSD se skupina vojáků nekontrolovatelně směje a ani přes rozkazy nedokáže ovládat záchvaty smíchu. Záběry mají pocházet údajně ze základny Edgewood Arsenal z roku 1958. To vedlo odborníky k otázce, zda je možné, že se nějaké podobné experimenty na lidech stále ještě dějí i dnes.

Historička Hope Harrisonová, která v dokumentu vystoupila, tvrdí, že americká vláda i nadále vyvíjí drogy ve snaze přeměnit vojáky na „supersilné bojující lidské stroje“ s mimořádnými schopnostmi. Domnívá se, že drogy by mohly být používány k tomu, aby vojáky přeměnily na bytosti podobné strojům. Vojáci by potřebovali méně spánku a jídla a mohli by dokonce pociťovat méně strachu.

Odborníci také poukázali na dřívější experimenty s americkými vojáky. Mezi lety 1948 a 1975 provedla americká armáda několik pokusů s drogami v naději, že halucinogenní látka bude použita jako válečná zbraň. Testování na vojácích probíhala zejména na základně Edgewood Arsenal, kam jeli vojáci dobrovolně v domnění, že budou testovat uniformy, oblečení a zbraně. O drogách ale nepadlo ani slovo. Prezident Eisenhower byl tímto konkrétním výzkumem nadšený a doufal, že se podaří objevit efektivní psychochemické látky, které budou dodávány nepřátelům v aerosolové formě.