Novým Zélandem se šíří sebevražedná epidemie. Na život si už sáhlo přes šest set mladých

Zemí se šíří sebevražedná horečka, jedná se hlavně o dospívající. Nový Zéland je stát s největší mírou sebevražd mladých na světě, ročně se tam zabije pětkrát více lidí než ve Velké Británii. Číslo mrtvých neustále narůstá, a proto se někteří z pozůstalých rozhodli o tomto trendu veřejně promluvit.

 
 

Tři ženy šly ještě dál, na počátku srpna se obrátily na vládu, každá z nich přišla o dítě mladší 25 let. „Ztratily jsme naše milované, přežíváme jen díky odvaze, musely jsme si položit složitou bolestivou otázku, zda za sebevraždu dětí můžeme my, a odpovědět na ni. Prosíme vás, abyste našli stejnou kuráž a pomohli nám zlepšit péči o duševní zdraví našich spoluobčanů, politika musí jít stranou, když stovky novozélandských dětí umírají,“ psaly ve svém dopise.

Politické strany napříč svým spektrem zpracovávají strategie na snížení sebevražd, zvláště v rámci volební kampaně. Jacinda Ardernová z Novozélandské strany práce připomněla, že každý zná nejméně jednoho člověka, který má psychické problémy nebo uvažuje o sebevraždě. „Včera jsem stála v plné místnosti mladých lidí, zeptala jsem se, jestli znají někoho takového, všichni se přihlásili. Nebudu spokojená, dokud to nezlepšíme,“ řekla Ardernová. Labouristé věnují fondu péče o mentální zdraví 8 miliard dolarů, jestli budou zvoleni.

Vládnoucí Národní strana byla obviněna z toho, že je tento problém nezajímá. Ministr zdravotnictví Jonathan Coleman uvedl, že vše konzultuje s poradci. Byla stanovena komise, která má ministerstvu doporučit správný postup v této problematice. Stávající vláda však nedostála svým slibům a podle ekonomů zdravotnictví nemá dostatek prostředků, aby mohlo zajistit pomoc všem, kteří ji potřebují. Novozélanďané nyní hledají alternativní řešení.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital