„Obama to přehnal." Trumpův mluvčí kritizuje protiruské sankce

Mluvčí nastávajícího amerického prezidenta Sean Spicer zpochybnil kroky, které Barack Obama podnikl vůči Rusku kvůli hackerským útokům. V rozhovoru pro ABC uvedl, že Bílý dům to s vyhoštěním pětatřiceti ruských diplomatů a uzavřením dvou ruských pracovišť možná přehnal.

Rozhodnutí Bílého domu uvalit na Rusko další sankce kvůli ovlivňování amerických prezidentských voleb se Spicerovi jeví neúměrné s ohledem na postoj, který administrativa Baracka Obamy zaujala v podobné situaci před dvěma lety vůči Číně.

V roce 2015 Vládní personální úřad (OPM) nahlásil masivní únik dat, který postihl více než čtyři miliony tehdejších i předchozích federálních pracovníků. Mezi daty nechyběly vysoce citlivé informace, jako jsou čísla kreditních karet či výše platů. Úřady z krádeže podezíraly Číňany, Peking ale obvinění odmítl.   

Je Zeman pod ruským vlivem?

Spicer podotýká, že Bílý dům tehdy nepodnikl žádnou akci vůči Číně, kterou stejně jako nyní Rusko podezříval z hackování. Nevydal prý ani žádné prohlášení, akorát rozeslal federálním pracovníkům dopis, v němž jim oznamoval, že si mohou nechat zadarmo monitorovat účty. „Nic se nestalo,“ připomíná mluvčí nastávajícího amerického prezidenta. Proto na něho rozhodnutí Baracka Obamy uvalit na Rusko další sankce kvůli možnému ovlivňování amerických prezidentských voleb působí jako politická odplata.

Nastávající americký prezident Donald Trump se dle Spicera tento týden chce setkat se zástupci tajných služeb, aby se dozvěděl o situaci více a posoudil, zda byly kroky vůči Rusku úměrné tomu, čeho se mělo dopustit. Možnost, že by Trump po nástupu do Bílého domu revidoval sankce vůči Rusku, nechtěl Spicer komentovat.

Kritika arabských zemí kvůli Sýrii

Nastávající americký prezident se nicméně již dříve nechal slyšet, že nevěří tomu, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb. „Myslím, že je to nefér, když nevíme. Mohl to být někdo jiný. Také vím věci, které ostatní lidé nevědí, takže si nemůžeme být jisti,“ uvedl Trump v reakci na uvalení nových protiruských sankcí. Jakými informacemi disponuje, by měl zveřejnit v úterý nebo ve středu, pravděpodobně po schůzce se zástupci tajných služeb, kterou má dle Spicera naplánovanou právě na tyto dny.

SDÍLET
sinfin.digital