Obavy z hackerů se šíří Evropou. Nebuďme naivní, varuje francouzský ministr obrany

Francie v loňském roce čelila 24 tisícům kybernetických útoků, uvedl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian v rozhovoru nedělník Le Journal du Dimanche. V posledních třech letech počty útoků na francouzské cíle rapidně vzrostly, podle Le Driana by proto bylo naivní si myslet, že je země vůči podobnému napadení imunní. Ministr obrany ujišťuje, že Francie posílí svoji ochranu.  

Francouzské ministerstvo obrany dle jeho šéfa v loňském roce zaznamenalo dvojnásobný nárůst kybernetických útoků. Hackeři se prý například pokusili vlámat do francouzského systému na ovládání dronů. „Naštěstí naše obrana byla pevná a útoky hackerů se podařilo odrazit,“ vyzdvihl ministr obrany v rozhovoru pro Journal du Dimanche.

Americké tajné služby: Putin osobně nařídil ovlivnit volby ve prospěch Trumpa

Francouze Le Drian ale moc nepotěšil, protože vzápětí poukázal na to, že reálně hrozí kybernetické útoky na civilní infrastrukturu jako vodovody, elektrickou přenosovou soustavu, dopravu či telekomunikační sítě, ale také na francouzskou demokracii a média. V této souvislosti le Drian vzpomenul na předloňský rozsáhlý hackerský útok na televizi TV5 Monde, z něhož francouzští vyšetřovatelé podezírali skupinu ruských hackerů vystupujících pod jménem APT28.

Varování francouzského ministra obrany před kybernetickými útoky přichází krátce poté, co americké tajné služby obvinily Rusko ze snahy ovlivnit listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Francii čekají prezidentské volby letos na jaře. I s ohledem na množící se kybernetické útoky by tudíž dle Le Driana bylo naivní si myslet, že země bude vůči napadení imunní. Ministr obrany avizuje, že Francie posílí svoji ochranu.  

Le Penová: Pokud vyhraju Francii odvedu z EU i z NATO

O zisk prezidentského postu budou ve Francii usilovat lidé, kteří podobně jako nastupující americký prezident vystupují k Rusku vstřícně. BBC poukazuje na kandidáta francouzských konzervativců Francoise Fillona, který se nechal slyšet, že chce zlepšit vztahy s Ruskem a chválil prezidenta Vladimira Putina. Zastánkyní bližších vztahů s Ruskem je i šéfka krajně pravicové a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová.

 

SDÍLET
sinfin.digital