Oblíbená aplikace jako hrozba pro americké vojáky. Zobrazuje tajné základny i pohyb personálu

vkr

29. 01. 2018 • 11:45

Zobrazení dat z fitness aplikace Strava, která zaznamenává outdoorové aktivity, znamená bezpečnostní riziko pro americké ministerstvo obrany, tak i pro jeho zaměstnance. Zobrazuje totiž trasy outdoorových aktivit bezpečnostních složek, které si tak na internetu nyní může kdokoliv dohledat, tvrdí server CNN.

Pomocí agregovaných dat z aplikace Strava lze identifikovat i utajené vojenské základny, tvrdí uživatelé sociální sítě Twitter, kteří tak podle všeho odkryli základnu CIA v Somálsku, umístění obranného systému raket Patriot v Jemenu i základny USA pro speciální operace v Africe.

Přestože server CNN nedokázal ověřit, zda se skutečně jedná o americké základny, vše tomu nasvědčuje. Uživatelé totiž vycházeli z globální agregované „teplotní" mapy všech aktivit uživatelů aplikace Strava. Ta sice ve velkých městech pokrývala celá území, nicméně v odlehlejších částech světa byly zobrazeny trasy jen okolo známých, či zatím ještě neznámých vojenských bází. K některým trasám aktivit přitom vojáci sami přiřazovali své selfie v uniformě. 

S odhalením přišel Nathan Ruser, australský student a analytik think tanku Analytický institut pro spojené konflikty. Podle něj jsou americké vojenské základny na mapách ze Stravy „zcela jasně identifikovatelné.“

„Pokud vojáci aplikaci používají stejně jako běžní lidé – tedy že ji zapnou ve chvíli, kdy se chystají na nějakou aktivitu – tak je jejich jednání obzvláště nebezpečné. Já bych totiž neměl být schopný zjistit ze zveřejněných dat jakýkoliv aspekt jejich života,“ tvrdí Ruser.

Nicméně opak je pravdou. Pokud lze podle mapy identifikovat vojenské základny, jde hledat i jednotlivé aktivity, zjistit čas, kdy byly zaznamenány – případně podle přiložené selfie fotografie identifikovat i vojáka, který je vykonal. To vše jsou citlivé a potenciálně zneužitelné informace.

Mluvčí Pentagonu Audricia Harrisová v reakci uvedla, že ministerstvo obrany nebere tuto událost na lehkou váhu. „Situaci posuzujeme a zvažujeme, zda je třeba přijmout nové směrnice, které by zaručily bezpečnost našeho personálu,“ uvedla pro CNN.

Podle analytika Scotta Lafoye je nicméně zatím ještě brzy na to určit, jak užitečná zobrazená data jsou. „Ze strategického pohledu všichni víme, že ty vojenské základny tam jsou a toto jsou tak jen pěkná dodatečná data. Nicméně jestliže informace nejsou anonymní, tak je možné začít zjišťovat rozvrhy stráží a další taktické informace a to už je poměrně závažné,“ uzavírá Lafoy.

Aplikace sice nezaznamenává aktivity, které byly označené jako soukromé, nicméně mnoho vojáků očividně toto nastavení nevyužívá. „Naše mapa reprezentuje agregovaný a anonymní pohled na miliardy aktivit, kreré byly skrze naši aplikaci zaznamenány. Vylučuje přitom aktivity, které byly označené jako soukromé,“ reagovala na zprávu o bezpečnostních rizicích Strava.

SDÍLET