Obyvatelé Houstonu se dusí zaživa. Z továren poškozených hurikánem stoupá neúnosný zápach

lup

Houston v americkém Texasu se potýká s katastrofálními následky hurikánu Harvey. Kromě očividných materiálních škod a rozsáhlých záplav komplikuje situaci i „nesnesitelný“ chemický zápach z rafinerii. Lidé uvěznění v zatopených oblastech se před ním nemůžou skrýt. Informuje o tom web New Republic.

„Cítil jsem to celou noc a i ráno,“ popisuje novinářům svoji zkušenost Bryan Parras. Je aktivista a působí v organizaci věnující se ochraně prostředí a teď vysvětluje, s jakými těžkostmi se on a další obyvatelé houstonské čtvrti East End potýkají. „Bolesti hlavy, sucho a škrábání v krku, pálení očí,“ vypočítává příznaky.

Při boji o život holčičky lékaři plakali, tragédie vyvažujeme humorem, říká chirurg Šebek

Zápach se podle něj šíří po celé průmyslové čtvrti. Není zřejmé, ze kterých podniků přesně pochází, na výběr jich je ale mnoho – rafinerie, chemičky i závody na zpracování plynů. Mnoho těchto podniků kvůli devastujícímu hurikánu zastavilo nebo stále ještě zastavuje výrobu. Jak připomíná web New Republic s odkazem na starší ekologickou studii, je dokázané, že právě podobné odstavení provozu je zdrojem kritického úniků škodlivých látek.

Zásadním problémem ovšem je, že obyvatelé nemůžou zápachu ze zaplavených oblastí uniknout. „Jsou doslova plynovaní zaživa,“ říká Parras. Není přitom vyloučené, že jejich symptomy jsou předzvěstí něčeho horšího, a nemusí být jen „neškodným“ podrážděním.

Katastrofální záplavy v Texasu: mrtvých přibývá, voda má nadále stoupat

Podobná situace by byla nebezpečná vždy, v Houstonu je ale dvojnásob závažná. Několikamilionová metropole, která je jedním z nejhůře zasažených míst a jednoznačně tím nejvíc zalidněným, má velké průmyslové oblasti. A ty při bouři dostaly přímý zásah.

Jak dříve uvedly The New York Times, tamní závody jsou zodpovědné za čtvrtinu amerického petrochemického průmyslu, skoro polovinu produkce etylenu nebo polovinu výroby leteckých paliv. Meteorologové varují, že současná kritická situace bude v dalších dnech ještě horší.

SDÍLET
sinfin.digital