Odboráři hrozí Orbánovi celonárodní stávkou. Má pět dní na ústupky

ČTK, lup

08. 01. 2019 • 21:40

Šéfové maďarského odborového svazu a partnerských organizací předložili v dopise premiérovi Viktoru Orbánovi své požadavky, o nichž chtějí do pěti dnů začít jednat. Jinak podle agentury MTI přikročí k přípravám na celonárodní stávku.

K požadavkům patří kromě zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance, také změny stávkového zákona, spravedlivé mzdy a pružný důchodový systém.

Předseda svazu László Kordás prohlásil, že vláda má do pěti dnů jmenovat tým vyjednávačů a začít s jednáním. Odboráři se podle něj opět připojí k další ze série protivládních demonstrací, která je tentokrát plánována na sobotu 19. ledna. Právě k tomuto dni maďarské odbory případnou celonárodní stávku plánují.

Série demonstrací začala v Maďarsku loni v prosinci po schválení sporné novely, požadavky demonstrantů se ale od té doby rozrostly o nezávislou justici a média i o přistoupení země k úřadu evropského veřejného žalobce. Na protestech se kromě odborářů podílí i prakticky celá politická opozice, která ale v Maďarsku není silná.

Maďarská vláda se zatím k odborářským požadavkům nevyjádřila, ke zrušení novely zákoníku práce se ale dlouhodobě staví odmítavě.

SDÍLET