Odveta za kurdské referendum? Irácká armáda ladí vojenskou taktiku s Íránem

ČTK, raz

27. 09. 2017 • 18:04

Delegace složená z vysoce postavených představitelů irácké armády dnes odjela do sousedního Íránu, aby tam zkoordinovala vojenské plány. Irácká armáda to bez bližších podrobností uvedla ve svém prohlášení. Podle agentury Reuters jde zřejmě o odvetnou operaci, jelikož vláda v Bagdádu ani Teherán nesouhlasí s tím, že Kurdové v severním Iráku v pondělí hlasovali o nezávislosti.

Hlasování se konalo nejen v provinciích kurdské autonomie, ale i na územích, na něž si dělají nárok jak Kurdové, tak Bagdád. Nejvýznamnější z nich je Kirkúk, bohatý na ropu a poznamenaný vleklými spory mezi Kurdy a Bagdádem. Kurdové zatím oficiální výsledek referenda neoznámili, podle kurdské televize ale hlasovala pro odtržení území obývaných Kurdy naprostá většina lidí.

Pro Bagdád je problémem hlavně fakt, že se hlasovalo i na územích, která nespadají do nynější kurdské autonomie. V případě uznání výsledku referenda by to znamenalo vytyčení nové hranice. Centrální vláda by přišla o značné množství ropných nalezišť na severu země. Bagdád už minulý týden požádal sousední státy, aby přerušily letecké spojení s Irbílem a Sulajmáníjí. Požadavku vyhověl Írán, který má také početnou kurdskou menšinu. Bagdád žádá vládu iráckého Kurdistánu, aby mu předala kontrolu nad letišti, ta to však odmítá. V případě nedodržení ultimáta centrální irácká vláda hrozí kurdské autonomii leteckým embargem.

S referendem nesouhlasí ani Turecko, kde žije asi 15 milionů Kurdů. V úterý měli iráčtí a turečtí vojáci společné vojenské cvičení na turecké hranici s Irákem. Navzdory blízkým obchodním vztahům mezi Ankarou a hlavním městem irácké kurdské autonomie Irbílem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí pohrozil, že iráckým Kurdům zavře pozemní hranici a ventily ropovodů, přes které se přepravuje ropa z kurdských oblastí přes Turecko do přístavů.

SDÍLET