Odveta za kurdské referendum? Irácká armáda ladí vojenskou taktiku s Íránem

Delegace složená z vysoce postavených představitelů irácké armády dnes odjela do sousedního Íránu, aby tam zkoordinovala vojenské plány. Irácká armáda to bez bližších podrobností uvedla ve svém prohlášení. Podle agentury Reuters jde zřejmě o odvetnou operaci, jelikož vláda v Bagdádu ani Teherán nesouhlasí s tím, že Kurdové v severním Iráku v pondělí hlasovali o nezávislosti.

Hlasování se konalo nejen v provinciích kurdské autonomie, ale i na územích, na něž si dělají nárok jak Kurdové, tak Bagdád. Nejvýznamnější z nich je Kirkúk, bohatý na ropu a poznamenaný vleklými spory mezi Kurdy a Bagdádem. Kurdové zatím oficiální výsledek referenda neoznámili, podle kurdské televize ale hlasovala pro odtržení území obývaných Kurdy naprostá většina lidí.

Samostatnosti se Kurdistán jen tak nedočká. Referendum nemá velký smysl, říká expert

Pro Bagdád je problémem hlavně fakt, že se hlasovalo i na územích, která nespadají do nynější kurdské autonomie. V případě uznání výsledku referenda by to znamenalo vytyčení nové hranice. Centrální vláda by přišla o značné množství ropných nalezišť na severu země. Bagdád už minulý týden požádal sousední státy, aby přerušily letecké spojení s Irbílem a Sulajmáníjí. Požadavku vyhověl Írán, který má také početnou kurdskou menšinu. Bagdád žádá vládu iráckého Kurdistánu, aby mu předala kontrolu nad letišti, ta to však odmítá. V případě nedodržení ultimáta centrální irácká vláda hrozí kurdské autonomii leteckým embargem.

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

S referendem nesouhlasí ani Turecko, kde žije asi 15 milionů Kurdů. V úterý měli iráčtí a turečtí vojáci společné vojenské cvičení na turecké hranici s Irákem. Navzdory blízkým obchodním vztahům mezi Ankarou a hlavním městem irácké kurdské autonomie Irbílem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí pohrozil, že iráckým Kurdům zavře pozemní hranici a ventily ropovodů, přes které se přepravuje ropa z kurdských oblastí přes Turecko do přístavů.

SDÍLET
sinfin.digital