Okamžik útoku. Atentát na Kim Čong-nama zachytily letištní kamery v Kuala Lumpuru

IvM

20. 02. 2017 • 12:22

Záznamy z letištních kamer v malajsijském Kuala Lumpuru, které s největší pravděpodobností zachycují vraždu Kim Čong-nama, se dostaly na veřejnost. Atentát na bratra severokorejského vůdce nemá podle všeho na svědomí jen žena v bílém tričku. Vyšetřovatelé pokračují v rozkrývání celé sítě podezřelých a vztahy Malajsie s KLDR se kvůli případu vyhrotily.

Záběry z letištních kamer zveřejnila japonská televize. Není zcela patrné, co se v kritickou chvíli odehrálo, ke Kimovi ale přistoupila zezadu žena, která mu nejspíš oběma rukama vetřela jed do obličeje.

Okamžitě potom Kim vyhledal pomoc u ochranky letiště. Za několik okamžiků ale zkolabovat a po převozu do nemocnice zemřel. V souvislosti s vraždou zatkla malajsijská policie nejméně čtyři podezřelé.

Zahraniční média zatím stále spekulují o motivu vraždy. Kim Čong-nam byl nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce. Většinu času trávil mimo vlast a byl známý tím, že veřejně kritizoval dynastickou vládu své rodiny v KLDR, za což byl pro ni trnem v oku.

Nejasná je zatím i příčina smrti. Malajsijské úřady nyní přistoupily k druhé pitvě těla, protože první nepřinesla jasné výsledky. To vyhrotilo vzájemné vztahy s KLDR, která žádala o odklad pitev a navrácení těla. Malajsie kvůli roztržce odvolala svého velvyslance ke konzultacím.

SDÍLET