Opásané výbušninami se mají odpálit do ráje. Dívky zajaté Boko Haram se však osudu atentátnic vzpírají

„Věděla jsem, že bych umřela a že bych zabila mnoho dalších lidí. Nechtěla jsem to udělat,“ svěřuje se 16letá Hadiza. Jako mnoho dalších dívek ji v Nigérii unesla teroristická skupina Boko Haram. Když se odmítla vdát za jednoho z bojovníků, připevnili k jejímu pasu bombu a přikázali jí, aby se odpálila v davu lidí. Slíbili jí za to ráj. Hadiza, stejně jako několik dalších dívek, nezmáčkla tlačítko bomby, ale podařilo se jí vzdát se vojákům. V regionu, kde se osamocených žen na veřejnosti kvůli narůstajícímu množství útoků obávají, měla štěstí, že ji nezabili.

„Někteří si myslí, že jsem součástí Boko Haram. Jiní mě považují za hrdinku,“ popisuje pro list The New York Times 14letá Maimuma. Také ji vyslali teroristé zabíjet nevinné lidi s bombou pod šaty, kterou ukázala vojákům, kteří ji z ní opatrně sejmuli. Nyní už žije v podstatě normálně a snaží se vrátit ke svému minulému životu studentky, než ji islamisté z Boko Haram unesli. Na veřejnosti ale svůj příběh nevypráví. Nigerijci jsou totiž vůči těmto ženám velice podezíraví a kvůli delšímu pobytu v zajetí se obávají, že dívka přesto dál nějak s teroristy spolupracuje.

„Jsem obětí a cítím se podveden. Návrat do totality.“ Senátora za ANO zaskočilo, že se stal poslancem

Armáda se s teroristickou skupinou stále přetahuje o části území. Postupně se daří některé vězně osvobozovat, jiné ale Boko Haram vzápětí unáší. A ty ženy, které se odmítnou stát manželkami bojovníků, končí s bombou přivázanou na svém těle a s pokynem zabít při explozi co nejvíce lidí. Jen letos dle UNICEF použili teroristé k bombovým útokům více než 110 dětí. Většina z nich byly dívky mladší 15 let.

Samostatně se vyskytující ženy budí proto v zemi pozornost a obavy. Ví se, že atentátnice většinou útočí v časných ranních hodinách. Část Nigerijců si prý proto dokonce posunula pracovní den tak, aby se rizikovému času vyhnuli. Snaží se také nezdržovat na prostranstvích nebo také u univerzity Maiduguri, která byla letos terčem útoku už osmkrát.

Dětských atentátníků hromadně přibývá. Teroristická organizace Boko Haram loni poslala na smrt 55 dívek

Některé ženy proto dobrovolně před vojenskými stanovišti dělají dřep, aby bylo jasné, že na sobě nemají výbušniny. Zároveň často perou své oblečení, protože útočnice vyslané Boko Haram mají kvůli dlouhému pobytu v džungli většinou šaty velmi špinavé. Nervózní vojáci totiž občas někoho podezřelého preventivně zastřelí, aby zabránili domnělému většímu nebezpečí. Podle údajů OSN takto loni zemřelo nejméně 13 dětí, které vojáci zpacifikovali, protože si mysleli, že jsou nebezpečné. Ani jedno z nich na sobě bombu nemělo.

Nigerie se zmítá v nestabilitě, lidé žijí v neustálém nebezpečí a v některých oblastech se rozšířila cholera a obyvatele kosí hlad. Místní navíc svírá strach a nejistota. „Věděla jsem, že ta bomba mě může zabít,“ vysvětluje Maimuma. Jak procházela kolem místních, začala brečet. Ostatní se jí ptali, co se děje. Když řekla, že má na těle výbušninu a potřebuje pomoci, všichni utekli. „Snažila jsem se je doběhnout, ale křičeli, že mě zabíjí, když se přiblížím,“ dodává dívka. Sama se bála s výbušninou manipulovat. Opasek s bombami ji sejmuli opatrně až vojáci. 

SDÍLET
sinfin.digital