Ophelia je vůbec nejsilnější hurikán ve východním Atlantiku. Británie se připravuje na úder

ČTK, lup

15. 10. 2017 • 14:00

Hurikán Ophelia, který se v noci přehnal nad Azorskými ostrovy, dál postupuje. Směřuje k Irsku a Velké Británii. Dnes by měl podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) zeslábnout, avšak na moři vytváří nebezpečné podmínky a i v mírnější podobě přinese velmi silný cvítr a intenzivní srážky. Ophelia je označována za nejsilnější bouři, jaká kdy byla ve východní části Atlantiku zaznamenána.

V sobotu síla bouře dosáhla třetího stupně na pětibodové stupnici, která měří sílu hurikánů. Azory minula v noci. Na sedmi z devíti ostrovů byla vyhlášena nejvyšší pohotovost, avšak zástupce civilní obrany ráno sdělil, že nejsou zaznamenány větší škody. Asi tři hodiny po půlnoci SELČ se vichr začal od Azorských ostrovů vzdalovat.

V sobotu večer byli hasiči přivoláni na několik míst kvůli lokálním záplavám a na ostrově Sao Miguel kvůli spadlému stromu. Zrušeno bylo několik letů mezi ostrovy a také na portugalskou pevninu. Zasáhlo to kolem 800 pasažérů.

Dnes má Ophelia zeslábnout na bouři, americké středisko pro hurikány ale upozorňuje, že až se v pondělí bouře přiblíží k Irsku a Británii, bude vítr stále velmi silný. Obě země budou čelit silnému větru a dešti a také nebezpečným podmínkám na moři, uvedlo středisko.

Irské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti v pěti okresech na západě země. Očekává se, že tam vítr v nárazech může dosáhnout až 130 kilometrů v hodině, hrozí i záplavy. Británie pro některé oblasti vyhlásila na pondělí a úterý nižší - žlutý stupeň pohotovosti. Při tomto stupni se meteorologické podmínky označují za vážné a lidé jsou vyzváni k opatrnosti.

SDÍLET