Ophelia je vůbec nejsilnější hurikán ve východním Atlantiku. Británie se připravuje na úder

Hurikán Ophelia, který se v noci přehnal nad Azorskými ostrovy, dál postupuje. Směřuje k Irsku a Velké Británii. Dnes by měl podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) zeslábnout, avšak na moři vytváří nebezpečné podmínky a i v mírnější podobě přinese velmi silný cvítr a intenzivní srážky. Ophelia je označována za nejsilnější bouři, jaká kdy byla ve východní části Atlantiku zaznamenána.

V sobotu síla bouře dosáhla třetího stupně na pětibodové stupnici, která měří sílu hurikánů. Azory minula v noci. Na sedmi z devíti ostrovů byla vyhlášena nejvyšší pohotovost, avšak zástupce civilní obrany ráno sdělil, že nejsou zaznamenány větší škody. Asi tři hodiny po půlnoci SELČ se vichr začal od Azorských ostrovů vzdalovat.

Moskva shání čínského Schrödera. Komentář Michaela Romancova

V sobotu večer byli hasiči přivoláni na několik míst kvůli lokálním záplavám a na ostrově Sao Miguel kvůli spadlému stromu. Zrušeno bylo několik letů mezi ostrovy a také na portugalskou pevninu. Zasáhlo to kolem 800 pasažérů.

Dnes má Ophelia zeslábnout na bouři, americké středisko pro hurikány ale upozorňuje, že až se v pondělí bouře přiblíží k Irsku a Británii, bude vítr stále velmi silný. Obě země budou čelit silnému větru a dešti a také nebezpečným podmínkám na moři, uvedlo středisko.

Irské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti v pěti okresech na západě země. Očekává se, že tam vítr v nárazech může dosáhnout až 130 kilometrů v hodině, hrozí i záplavy. Británie pro některé oblasti vyhlásila na pondělí a úterý nižší - žlutý stupeň pohotovosti. Při tomto stupni se meteorologické podmínky označují za vážné a lidé jsou vyzváni k opatrnosti.

SDÍLET
sinfin.digital