Opoziční předák Navalnyj narazil s žalobou na Putina. Podle soudu Kreml jeho kampaň neomezuje

Moskevský soud se odmítl zabývat žalobou na ruského prezidenta Vladimira Putina, kterou podal opoziční předák Alexej Navalnyj. Dnes o tom informovala agentura TASS. Navalnyj v žalobě tvrdil, že Putin systematicky omezuje jeho předvolební kampaň. Opoziční politik se chce stávající hlavě státu postavit v prezidentských volbách, které se budou konat v březnu 2018, podle volební komise ale Navalnyj kandidovat kvůli pravomocnému odsouzení nemůže.

„Soud správní žalobu proti ruskému prezidentovi podanou Alexejem Navalným, který prohlašuje kroky hlavy státu za protiprávní, zaevidoval. Soud následně žalobu zamítl," uvedl soud.

Zeman není nesmrtelný. Navzdory fanklubu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Disident před podáním žaloby napsal na svém webu, že ruské úřady na příkaz Kremlu odmítají povolovat setkání jeho stoupenců na veřejných místech ve všech velkých i malých městech současně. Neuvádějí přitom důvěryhodné důvody pro zamítnutí shromáždění, nabízí pro mítinky jiná, nevhodná místa nebo náhradní lokalitu neurčují vůbec. To je však podle něj nezákonné.

Navalnyj se stal tváří ruské opozice během velkých protivládních demonstrací, které se v Rusku konaly na přelomu let 2011 a 2012. Do povědomí ruské veřejnosti pak vešel svým bojem proti korupci v zemi. Ačkoli nadále usiluje o kandidaturu v prezidentských volbách, účastnit se jich podle volební komise nebude moci kvůli podmínečnému pravomocnému rozsudku za zpronevěru. Opozičník tento proces označil za politický a vinu odmítl.

SDÍLET
sinfin.digital