Otřesné svědectví ze syrských věznic. Bývalé vězeňkyně hovoří o bití i znásilňování

Bití, výhružky a hromadné znásilňování. To, co vypadá jako popis situace v koncentračních táborech za druhé světové války, je v současnosti smutnou realitou v syrských věznicích prezidenta Bašára Asada. Krutému zacházení v detenčních zařízeních neunikly ani ženy, některé z nich o svých zážitcích pohovořily pro organizaci Právníci a lékaři pro lidská práva (LDHR).

Zahiru odvezli do vězení v roce 2013 rovnou z práce na předměstí Damašku. Patnáct dní ji drželi na vojenském letišti, kde ji opakovaně brutálně znásilňovali. Stráže ji u toho ještě točili na video a hrozili, že ho ukážou její rodině. Když ji po půl roce propustili na svobodu, musela na čtyři měsíce do nemocnice, kde podstoupila několik operací, protože po sérii znásilnění bylo její tělo naprosto zdevastované.

Prezident okupantů a estébáků. Lítost? Ani omylem. Komentář Zdeňka Šarapatky

Ženy ve věznicích prý navíc smí na toaletu jen třikrát denně a den tráví v malých celách bez oken s dalšími desítkami žen. Všude je špína a hmyz. Zařízením se bez přestání nese křik mučených a vyslýchaných.

Další vězenkyně Amina skončila ve věznici kvůli tomu, že vláda podezírala jejího manžela, že dodává rebelům léčiva. V době zadržení byla těhotná a popsala, jak ji strážci opakovaně ponižovali, nutili ji svlékat se donaha a osahávali ji. Po třech měsících v zajetí se dostala ven. Trpí ale traumatem, nevychází z domu a svému manželovi vyčítá, že ze Sýrie neutekli už mnohem dříve.

Kriminalisté nejspíš odhalili nejstrašnějšího sériového vraha evropské historie. Nenápadný ošetřovatel má na svědomí téměř stovku obětí

Vězněné ženy svěřily své příběhy organizaci Právníci a lékaři pro lidská práva (LDHR), což je syrská nezisková organizace působící v Evropě, která se snaží upozorňovat na hrozivé podmínky v Asadových věznicích a pomáhat obětím, aby se jednou domohly spravedlnosti a potrestání válečných zločinů.

Všechny ženy ze Sýrie po propuštění uprchly ze země a o svém utrpení vyprávěly pouze pod příslibem změny jména. Jejich svědectví vydala organizace LDHR v rozsáhlé zprávě o podmínkách v syrských detenčních zařízeních.

„Tohle může být nejsilnější důkaz, který podle právníků máme. Je to jedna z největších šancí, jak se domoci spravedlnosti za zločiny spáchané proti lidskosti,“ vysvětluje pro list The Independent neurochirurg a zakladatel organizace LDHR Rami Khazi. Doufá, že upozorňováním na zvěrstva přesvědčí mezinárodní organizace, aby vyslaly do Sýrie své pozorovatele. Situace ale není tak jednoduchá.

Z komise OSN, která má válečné zločiny v Sýrii vyšetřovat, odešla letos v srpnu vyšetřovatelka Carla Del Ponteová. Ta dříve jako žalobkyně stíhala válečné zločiny spáchané ve Rwandě a v bývalé Jugoslávii. Přestože komise OSN má podle ní dostatek důkazů k tomu, aby se otevřelo vyšetřování Asadových praktik, faktickou činnost komise blokuje Rusko. V Radě bezpečnosti OSN má totiž právo veta a zahájení vyšetřování tak neustále oddaluje. Zklamaná Del Ponteová proto komisi opustila.

SDÍLET
sinfin.digital