Palestinci živoří, jejich vůdci zatím postavili vilu za miliony. Stěhovat se tam ale nebude

Nedávno dokončená vila v hodnotě šesti milionů dolarů (zhruba 130 milionů Kč), která měla sloužit jako oficiální sídlo lídra palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, zřejmě zatím zůstane prázdná. Dvaaosmdesátiletý politik se totiž rozhodl zůstat ve svém domě v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Obává se, že kdyby se nastěhoval do velkolepého prezidentského paláce, vyvolalo by to mezi Palestinci, z nichž se značná část ocitá na prahu chudoby, vlnu nevole. S odkazem na nejmenovaného palestinského činitele o tom dnes informovala agentura AP.

Abbásovi zaměstnanci se nyní snaží pro vilu o výměře 4700 metrů čtverečních najít nové využití. Potýkají se rovněž s otázkou, jak vysvětlit vysoké náklady ze strany palestinské samosprávy, která má už takto nedostatek financí. Část domu by prý mohla být využita jako knihovna, zatímco přistávací plocha pro helikoptéru by například mohla sloužit k pořádaní knižních veletrhů. AP to řekl představitel palestinské samosprávy, který si nepřál být jmenován, jelikož neměl oprávnění hovořit s novináři.

Abbásovo rozhodnutí vyvolalo u Palestinců rozporuplné reakce. Zatímco někteří odsoudili plýtvání veřejnými zdroji a kritizovali fakt, že si Abbás stěhování na poslední chvíli rozmyslel. Jiní oponovali, že palác se může stát symbolem palestinského národa a bude možné v něm ubytovat oficiální návštěvy.

Abbás stojí v čele palestinské samosprávy od roku 2005, mandát mu původně měl skončit už před sedmi lety. Zatím se ale, mimo jiné kvůli rozepři s radikálním hnutím Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, neuskutečnily nové volby. Kritici Abbáse viní z potlačování svobody projevu v oblastech, které má pod kontrolou.

SDÍLET
sinfin.digital