Penzista z městečka v poušti. Muž, který má na svědomí nejhorší masakr v historii USA, se vymyká

02. 10. 2017 • 18:30

Spojené státy si po nedělním masakru v Las Vegas kladou základní, ale o to složitější otázku: Proč? Z dosud zveřejněných informací vyplývá, že za chladnokrevnou střelbou do davu dvaceti tisíc lidí stojí čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock. A tady jistoty víceméně končí. Paddock se totiž zažitému profilu masového vraha nejspíš zcela vymyká.

Informací, o které se Američané mohou opřít, je několik hodin po tragédii stále pomálu. O to víc každý detail ze střelcova soukromí nabývá na váze. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock – jak útočníka identifikovali policisté – jednal zjevně sám a z dosud nevysvětlitelných důvodů. „Obyčejný chlapík, něco se muselo stát, přeskočilo mu nebo něco. Nechápeme to a jsme zdrceni,“ řekl pro Daily Mail jeho bratr.

Rozhodnutí zavraždit co možná nejvyšší počet lidí se zrodilo v hlavě penzisty a „dědečka“, který žil v 17tisícovém fádním městečku Mesquite v nevadské pustině mezi kasíny a golfovými hřišti. Dříve pobýval i na dalších nevadských adresách a na Floridě, ale nikde na první pohled nezanechal – alespoň podle zjištění amerických médií – výraznější stopu. Měl lovecký průkaz a pilotní licenci, ale údajně čistý trestní rejstřík.

Přesto se někdy na přelomu září a října rozhodl odcestovat do 80 mil vzdáleného Las Vegas – kam prý za hazardem jezdíval – a v neděli večer z 32. patra hotelového komplexu Mandalay Bay spustil nemilosrdnou palbu.

Podle policie byl Paddock osamělým vlkem. „Společnost“ mu ale v hotelovém pokoji dělalo víc než deset zbraní, jak později vyšetřovatelé upozornili. Během relativně krátké chvíle dokázal vypálit stovky ran do davu lidí bavících se na country festivalu kousek od hotelu, na druhé straně bulváru. Na záběrech pořízených svědky to zní jako téměř nepřerušovaná palba z automatických zbraní. „Zbraň jako tato – muselo by to být mnoho zásobníků nebo velký bubnový zásobník. Znělo to jako zbraň s nábojnicovým pásem, jako armádní výbava,“ popisuje pro CNN analytik James Gagliano.

Někteří si mysleli, že je to ohňostroj. V hluku a ruchu, který během koncertu panoval, trvalo lidem až příliš dlouho, než si uvědomili, co se děje. Střelec, který pálil z anonymity horních pater a bez varování, byl jednoznačně ve výhodě.

Podle NBC byl Paddock úřadům před činem „známý“. Jeho kriminální stopu se ale v Nevadě krátce po útoku nepodařilo dohledat. To potvrdila i tamní policie, podle které se prostě jednalo o penzistu žijícího v tamní komunitě. Žádné vazby na militantní teroristické skupiny, žádné známé radikální postoje, nebyl armádním veteránem...

Úřady přiznávají, že zatím spíše tápou. „Vůbec netušíme, jaké byly jeho hodnoty a v co věřil,“ říká šerif Lombardo, který bude s nejhorší masovou střelbou v historii USA navždy spojený.

Vyšetřovatelé jsou i proto zatím spíše obezřetní. Podezření na teroristický podtext útoku nechtějí komentovat – stejně jako žádný jiný možný motiv. Mají před sebou obrázek útočníka, který má k obvyklým podezřelým zřejmě velmi daleko. Jeden aspekt jeho vraždění je přesto zjevný: odhodlání zabít co nejvíc lidí. Paddock se na to vybavil až absurdním arzenálem. A když byl hotový, nečekal na zásahovou jednotku. Na klíčové otázky nikdy neodpoví, podle policie spáchal ještě před příchodem komanda těžkooděnců sebevraždu.