Hrdinové z Vídně a jejich „hříchy mládí“: islamisty kdysi sami podporovali

Dva mladíci tureckého původu, kteří při nedělním teroristickém útoku ve Vídni pomohli s nasazením života zachránit zraněného policistu, sklidili ovace. Osobně jim gratuloval i turecký prezident Erdogan. Jenže pak vyšlo najevo, že oba dříve vyjadřovali sympatie muslimským extremistům a jejich aktivity schvalovali.

Mikail Özen a Recep Gültekin se ze dne na den stali za svou odvahu opěvovanými hrdiny. Nejen, že odnesli z místa činu zraněného policistu a jeden z nich byl přitom sám lehce zraněn, zároveň ale přispěli k uklidnění protimuslimských nálad v rakouské společnosti.

„My muslimové tureckého původu nenávidíme jakýkoli druh teroru,“ řekl Özen krátce po atentátu na videu, zveřejněném na sociálních sítích. A pokračoval němčinou se silným vídeňským dialektem: „Stojíme za Rakouskem, stojíme za Vídní, respektujeme Rakousko.“ Vedle Turků pomohl při záchraně policisty i palestinský mladík z nedaleké pizzerie.

Všem třem na vídeňské radnici osobně poděkoval starosta Vídně Michael Ludwig, jejich příběh se dostal do mnoha světových médií jako příklad toho, že teror nemá s islámem nic společného, jde o činy extremistů. Oba turecké mladíky pozval do své rezidence i turecký velvyslanec v Rakousku Ozan Ceyhun. „Naše mládež ukázala celému světu, jak se chová Turek, muslim, jak pomáhá lidem i za těch nejnáročnějších podmínek,“ uvedl turecký diplomat.

Rakouští politici se vůči politickému islámu chovají naivně, míní novinář Maurer

Gratulace od Erdogana

Večer pak mladíkům po telefonu blahopřál i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který je označil za „posly míru a krásy“. Do turecké státní televize se dostalo video z tohoto hovoru, v němž na jedné straně drží telefon prezident a na druhé oba mladíci. Přitom je třeba připomenout, že Özen i Gültekin jsou rakouskými státními občany, oba se narodili ve Vídni.

„Můj prezidente, rád bych přijel do Turecka, pokud to Alláh chce a vy to dovolíte, rád bych přišel k vám a políbil vás na ruku,“ říká na videu mimo jiné jednadvacetiletý Gültekin. Na nahrávce je slyšet také hlas Gülteginova otce, který říká, že svého syna pojmenoval právě po prezidentu Erdoganovi (Recep).

Zatímco ale turecká státní propaganda hrdinský čin obou mladíků dokonale využila k adoraci tureckého prezidenta i turecké „mírumilovnosti“, některá rakouská a německá média našla v minulosti hrdinů výrazný škraloup. Díky informacím přímo z turecké komunity se k nim dostala videa a příspěvky ze sociálních sítí, které vídeňské hrdiny staví do trochu jiného světla. Na jednom z příspěvků komentuje Gültigen událost z 19. prosince 2016, při níž islámský terorista Anis Amri v ukradeném voze na berlínském vánočním trhu zabil jedenáct lidí a předtím zavraždil i řidiče. „Vůbec mi není líto, co se v Berlíně stalo,“ napsal Gültegin krátce po tomto atentátu.

Na Facebooku také kolují fotografie dalšího z vídeňských hrdinů, Mikaila Özena, na nichž ukazuje ruku s prsty sevřenými do takzvaného „vlčího pozdravu“, symbolu extremistické organizace „Šedí vlci“. Tento pozdrav je v Rakousku přitom už dva roky zakázán podobně jako třeba nacistické „hajlování“.

Rakousko zakázalo symboly politického islámu. Staví je na roveň nacismu a Turecko hrozí odvetou

Ať zemře hodně lidí

Na dalším příspěvku dokonce Özen napsal své jméno na fotografii bomby, určené pro boje v syrském městě Afrín. A příspěvek (jehož kopii má INFO.CZ k dispozici z redakce lineckého deníku Volksblatt) doplnil slovy: „Od nás k tobě vstoupí raketa pro zrádce v Afrínu. Doufám, že budeš mít na svědomí mnoho mrtvých. Děti.“ Na konci je pak turecká vlajka a vlčí pozdrav.

I když Özen i Gültigen inkriminované příspěvky na svých profilech na sociálních sítích odstranili, z internetu se jim je zcela vymazat nepodařilo. A „hříchy mládí“ obou vídeňských hrdinů tak kolují po sítích třeba společně se současným prohlášením Gültigena: „Teror nemá náboženství, teror nemá národ. Bez ohledu na to, zda Žid, křesťan nebo muslim, všichni držíme pohromadě. Modlete se za Vídeň.“

Jakému z na první pohled protichůdných postojů obou mladíků lze věřit? Některé organizace a politici v Rakousku argumentují tím, že se jednalo skutečně o „hříchy mládí“ a že každý může udělat chybu. V podobném duchu se nesou i některé příspěvky na sociálních sítích. „Činy jsou více než slova. To, co oba dokázali při záchraně života, si zaslouží respekt a hluboké poděkování,“ napsal jeden z přispěvatelů.

Özen na sociálních sítích odmítl, že by v minulosti zdravil „vlčím pozdravem“ jako symbolem extremistů. Protože je sportovec a zápasník, chtěl údajně jen vyjádřit, že je „silný jako vlk“, žádný terorista. „S Šedými vlky nemám nic společného,“ tvrdí. A Gültekin ho na svém facebookovém profilu doplnil: „Ne, nejsem stoupenec Šedých vlků, mám rád jen svého prezidenta.“ Jak ale upozorňují některá rakouská média, problém je v tom, že rakouským prezidentem není Recep Tayyip Erdogan. Je jím Alexander van der Bellen. A oba mladíci se nenarodili v Ankaře, ale ve Vídni.

SDÍLET
sinfin.digital