Pokud se CDU a CSU rozhádají, hrozí, že bude vládnout červeno-rudo-zelená koalice, komentuje Posselt hledání nástupce Merkelové

Bernd Posselt je v Česku známější jako mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Jedná se ale především o dlouholetého a známého politika, který byl 20 let evropským poslancem za Křesťansko-sociální unii (CSU) a je dodnes členem nejužšího předsednictva této německé vládní strany. V rozhovoru s INFO.CZ odhaluje pozadí současného sporu o to, kdo povede vládní koalici CDU/CSU v podzimních parlamentních volbách a bude mít šanci nahradit v čele vlády odstupující kancléřku Angelu Merkelovou. O kandidaturu se uchází jak předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder, tak předseda CDU Armin Laschet. Oba by měli v nejbližších dnech oznámit, kdo z nich bude po vzájemné dohodě lídrem koalice.

V politice nebývá úplně běžné, aby nominace lídra koalice nezáležela na nějakém hlasování straníků, ale na dohodě dvou možných kandidátů. Už se to někdy v Německu v případě CDU/CSU stalo?

Odpověď je velmi jednoduchá: CDU a CSU jsou dvě různé strany, z nichž jedna funguje pouze v Bavorsku a druhá zase v celém Německu mimo Bavorsko. Nemají jiné společné orgány, než jsou společné parlamentní skupiny v německém Bundestagu a Evropském parlamentu. Vždy v historii poválečného Německa se tedy musely dohodnout na společném kandidátovi na úřad spolkového kancléře. Skutečnost, že Laschet a Söder byli požádáni, aby mezi sebou našli smírné řešení, nesouvisí s jejich postavením kandidátů, ale s postavením vůdců strany.

Přece jen je ale poněkud zvláštní, když se lídři koaličních stran nemohou shodnout, kdo pět měsíců před volbami přepustí pozici lídra tomu druhému… 

Za normálních okolností je kandidát na CDU automaticky kandidátem na kancléře, protože CDU je větší strana. CSU jako menší strana vlastně vždy souhlasí, ale dostává za to programové a osobní ústupky. Markus Söder je teprve třetím předsedou CSU za více než 70 let, který se snaží stát spolkovým kancléřem. Před ním to byli Strauss a Stoiber, kteří sice volby nevyhráli, ale Helmut Kohl a Angela Merkelová se dobrovolně vzdali své vlastní kandidatury v jejich prospěch. Oba měli politický úspěch později.

Když vidím aktuální průzkumy preferencí, Söder je u Němců zatím výrazně populárnější než Laschet a mnohem více respondentů by si ho také dovedlo představit na postu kancléře. Proč CDU tuhle skutečnost nebere v potaz? 

Laschet je novým předsedou CDU a přední osobnosti této strany se obávají problémů, pokud by se nestal spolkovým kancléřem. CDU se chce vyhnout osudu SPD (německá sociální demokracie – pozn. redakce), která neustále mění svého předsedu a je v tomto procesu stále slabší.

Může vést dohadování o jménu lídra i k rozkolu mezi CDU a CSU nebo k nějakým vnitrostranickým roztržkám?

Jak jsem řekl, CDU a CSU nejsou jedna, ale dvě strany. Ani jedné z nich nehrozí rozštěpení. Pokud se však budou mezi sebou příliš hádat, existuje riziko, že obě ztratí hlasy a v Berlíně bude vládnout červeno-rudo-zelená koalice.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Hrozí mezi CDU a CSU konflikt?
  • Je Merkelová přítelkyní Čechů a jak se od ní oba muži liší?
  • A co se může změnit ve vztahu k Česku?
sinfin.digital