Policie nemá ani na benzín. Drsná realita v Riu de Janeiru

Střelba v hustě obydlené oblasti. Helikoptéra, která se účastnila policejní operace, padá k zemi. Záchranáři ve vraku stroje najdou čtyři těla. Několik kilometrů odsud, v chudé čtvrti Complexo do Alemão, zasáhla muže doma zbloudilá kulka. Nic špatného neudělal, jen žil na nebezpečném místě. To nejsou scény z akčních filmů ani občanské války. To je realita v Riu de Janeiru – nádherném městě.

Druhý den v chudé čtvrti Město Bohů (Cidade de Deus), ve které probíhala již zmíněná policejní operace, najdou místní sedm mrtvých. Jsou to muži ve věku 20 až 25 let. Někdo je mučil a pak popravil. Příbuzní obviní BOPE – Speciální policejní jednotky, které zasahují proti drogovým gangům. Údajně se jedná o odplatu policie.

Příběhy, jako jsou tyto, se ve městě stávají téměř denně. Na zemi dolehla hluboká hospodářská recese. Ta se neprojevuje jen ztrátou zaměstnání, ale také demonstracemi a rostoucí kriminalitou. Olympijské hry, které se konaly v létě, sociální nepokoje a zjevné ekonomické problémy oddálily. Rio de Janeiro za pomoci brazilské vlády investovalo do olympiády velké peníze, aby si neuřízlo mezinárodní ostudu. A důsledky ekonomických problémů, korupce, nestability a peněz utracených na sportovní událost, kterou v dané situaci nikdo nepotřeboval, nyní dolehly v plné síle.

Rio de Janeiro

Brazílie je federativní republika. Podobně jako třeba Spojené státy tedy spravuje některé záležitosti na úrovni federace, některé na úrovni států a jiné na úrovni měst. Bezpečnost se výrazně zhoršila a obyvatelé, kteří si ještě živě pamatují doby, kdy měla oblast ve slumu Complexo do Alemão přezdívku pásmo Gazy Jižní Ameriky, tvrdí, že situace nastává znova.

Město v minulosti investovalo hodně do bezpečnosti a podařilo se mu postupně snižovat kriminalitu spojenou s obchodem s drogami. Boj byl ale nákladný a bez peněz se situace rychle vrací do starých kolejí.

Paradoxně město Rio de Janeiro, které neslo největší část výdajů na olympiádu (když nepočítáme soukromé investory) na tom je sice špatně, ale má alespoň na základní výdaje – třeba léky v městských klinikách. Mnohem hůř je na tom stát Rio de Janeiro. Ten vyhlásil stav finanční nouze už před začátkem her. V praxi to vypadá bláznivě: Policie třeba nemá na benzín. Jediná rychlá služba, která má k dispozici prostředky na pohonné hmoty, je ambulance. V nemocnicích, které provozuje stát, nemají na základní materiál a léky. Na školách se neuklízí, protože nemají z čeho platit uklízečkám.

Rio de Janeiro

V ústavu soudního lékařství se hromadily mrtvoly, protože zaměstnanci, kteří se měli starat o hygienu, byli v červenci propuštěni. Dodnes čekají na platy z května. Ministr veřejné bezpečnosti po návštěvě jedné z policejních jednotek nakoupil z vlastních peněz alespoň papíry. Řešení finanční krize je v nedohlednu.

Během olympiády si někteří sportovci hlasitě stěžovali na nevyhovující podmínky a město pozorně sledoval celý svět. Opravdu závažné problémy tam ale teprve začínají. Ohlíží se už ale jen málokdo.

SDÍLET
sinfin.digital