Policie nemá ani na benzín. Drsná realita v Riu de Janeiru

Kristína Paulenková

Střelba v hustě obydlené oblasti. Helikoptéra, která se účastnila policejní operace, padá k zemi. Záchranáři ve vraku stroje najdou čtyři těla. Několik kilometrů odsud, v chudé čtvrti Complexo do Alemão, zasáhla muže doma zbloudilá kulka. Nic špatného neudělal, jen žil na nebezpečném místě. To nejsou scény z akčních filmů ani občanské války. To je realita v Riu de Janeiru – nádherném městě.

Druhý den v chudé čtvrti Město Bohů (Cidade de Deus), ve které probíhala již zmíněná policejní operace, najdou místní sedm mrtvých. Jsou to muži ve věku 20 až 25 let. Někdo je mučil a pak popravil. Příbuzní obviní BOPE – Speciální policejní jednotky, které zasahují proti drogovým gangům. Údajně se jedná o odplatu policie.

Příběhy, jako jsou tyto, se ve městě stávají téměř denně. Na zemi dolehla hluboká hospodářská recese. Ta se neprojevuje jen ztrátou zaměstnání, ale také demonstracemi a rostoucí kriminalitou. Olympijské hry, které se konaly v létě, sociální nepokoje a zjevné ekonomické problémy oddálily. Rio de Janeiro za pomoci brazilské vlády investovalo do olympiády velké peníze, aby si neuřízlo mezinárodní ostudu. A důsledky ekonomických problémů, korupce, nestability a peněz utracených na sportovní událost, kterou v dané situaci nikdo nepotřeboval, nyní dolehly v plné síle.

Rio de Janeiro
sinfin.digital