Polsko nechce být skládkou Evropy. Vytáhne do boje s dováženým odpadem

HalfPageAd-1

adk

28. 07. 2019 • 22:00

Polsko už dál nechce být skládkou pro nelegální odpad ze zahraničí. Především z Velké Británie putují do země tuny převážně plastového odpadu. Varšava nyní zvažuje, jak proti tzv. „odpadové mafii“ zakročí. Jednou z motivací jsou i limity Evropské unie, které země nesplňuje.

Mobile-rectangle-3

Polské elektrárny zvládnou podle náměstka ministra životního prostředí Slawomira Mazurka dovážený odpad z Česka, Itálie a Velké Británie. Polsko ale kromě toho trápí tuny odpadu, který se do země kvůli nedostatečné kontrole dostává nelegálně. Ty do země proudí převážně z poslední jmenované krajiny. Mazurek nyní bez dalších podrobností prohlásil, že Varšava v boji s „odpadovou mafií“ přitvrdí.

O tom, že se z Polska stává jakási britská pevninská skládka, se začalo nahlas mluvit loni, kdy středoevropská země zápasila s masivními požáry uskladněného odpadu. Ředitel Agentury pro životní prostředí James Bevan dokonce varoval, že zločiny s odpady postupně střídají obchodníky s drogami.

Polští vyšetřovatelé letos v dubnu zatkli 15 lidí, které podezřívají z obchodů s nebezpečným odpadem. Během akce odhalili téměř 2,5 tisíce tun ilegálního odpadu v hodnotě zhruba 8 milionů zlotých (asi 48 milionů korun). „Je to ohromné množství toxického odpadu. Způsob skladování představoval reálnou hrozbu pro zdraví i životní prostředí,“ komentoval mluvčí oblastního žalobce v Katowicích Waldemar Lubniwski.

Nelegální přesuny odpadu ještě zhoršují už tak vážný současný stav. Vývoz převážně plastového smetí do cizích zemí je totiž běžnou praktikou. Aktivisté z hnutí Greenpeace v minulosti upozorňovali, že pro Západ je lukrativní vyvážet svůj odpad do rozvojových zemí. Praxe přispívá k faktu, že se na světě recykluje jen 9 procent plastového odpadu, jak uvedl magazín National Geographic.

„Země prvního světa těší, že jejich odpad je recyklovaný. Ve skutečnosti ale končí v zemích, které se s ním nedovedou vypořádat,“ kritizovala Beau Baconguisová z neziskové organizace GAIA, jež se snaží na problémy s likvidací a zpracováním odpadu upozorňovat.

Největším světovým odběratelem zahraničního odpadu je Čína. V roce 2016 dovezla 600 tisíc tun plastových odpadků. Peking v lednu zhoršující se situaci začal řešit zákazem dovozu některého typu odpadu. To však přispělo ke zhoršení na jiných místech světa, včetně zmiňovaného Polska. To se stalo šestým největším příjemcem britského odpadu na světě. Ze zemí EU mu patří druhé místo hned za Nizozemskem.

Varšava chce v boji s dováženým odpadem přitvrdit nejen kvůli loňským požárům. Evropská komise nedávno zemi kritizovala, že nesplňuje evropské cíle pro recyklaci. EU chce, aby země do roku 2020 recyklovaly polovinu odpadu. Unijní průměr je 46,4 procenta. Polsko však zvládá recyklovat jen asi třetinu svého komunálního odpadu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1