Ponorková krize neutichá. Američané žehlí průšvih, Francie si ale facku od spojenců nechce nechat líbit

Zdá se, že nejhorší fáze francouzsko-americké roztržky je za námi. Komuniké, které vydaly Bílý dům a Elysejský palác po středečním telefonickém rozhovoru prezidentů Joea Bidena a Emmanuela Macrona, obsahuje omluvy, smířlivá gesta i vlídná slova. Napětí tedy klesá; ačkoli přetrvává nedůvěra a ostražitost, Francie podle všeho nepůjde až po zpochybnění svého členství v Severoatlantické alianci. A Evropská unie si oddechne, protože podpora francouzského postoje nebyla zdaleka úplná a jednomyslná, takže hrozil rozkol také uvnitř EU.

Takzvaná „ponorková krize“ vznikla v polovině září zároveň se zrodem nové strategické aliance mezi USA, Austrálií a Velkou Británií, který jako vedlejší škodu způsobil také vypovězení megakontraktu na dodávku francouzských ponorek do Austrálie. Evropští spojenci v NATO a v první řadě Francie byli šokováni tím, že je Spojené státy o záměru neinformovaly a že je a priori, na rozdíl od Británie, vyloučily z paktu, který je jasně orientován na bezpečnost v Tichomoří a koncipován zejména jako varovný prst na adresu Číny. Paříž navrch rozzuřilo, že v rámci této operace nabídly Spojené státy Austrálii vlastní jaderné ponorky, což vedlo ke zmíněnému vypovězení smlouvy s Francií v hodnotě 56 miliard eur.

Prezident Biden nyní připouští, jak praví zmíněné komuniké, že „otevřené konzultace by bývaly mohly zabránit“ krizi mezi oběma zeměmi. Uznává také významné strategické zájmy Francie a dalších evropských zemí v indicko-tichomořském prostoru a zavazuje se pomoct Francii a Evropě při potírání islámského terorismu v africkém Sahelu (Francií řízená operace v Mali, s podílem českých vojáků). Francii vyhovuje i konstatování, že evropská obrana by měla „být silnější a účinnější“. Joe Biden navíc slíbil, že se s Macronem sejde při cestě do Evropy koncem října, a obě země spustí při této příležitosti hlubší konzultace o bezpečnostních tématech. Pro Macrona to stačilo, aby mohl oznámit návrat velvyslance Philippa Étienna do Washingtonu, odvolaného minulý týden na protest proti americkému chování.

Prezident Biden během telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Komu nebere Macron telefon?
  • Proč není pro Francii snadné „ponorkovou krizi“ přejít?
  • A jakou „otočku“ udělal Brusel?
sinfin.digital