Poslanci AfD jezdí s proruskými aktivisty na Ukrajinu. Stýkali se i s ruským špionem

Info.cz, adk

21. 08. 2017 • 11:31

Představitelé euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD) jezdí na pochybné mise do oblastí východní Evropy. Působí tam jako pozorovatelé organizace, kterou založil Polák Mateusz Piskorski. Toho nyní v Polsku soudí za špionáž pro ruskou tajnou službu FSB.

Manuel Ochsenreiter vystoupil na jednom z mítinků Alternativy pro Německo. Mluvil o svých cestách do krizových regionů na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinští vojáci a proruští separatisté. Zároveň se prezentuje jako novinář poskytující alternativu západním médiím.

Zápisy ze svých cest publikuje v proruském a protizápadním listu Erst, jehož je také šéfredaktor. Jeho čtenáři od něj dostanou i radu, koho volit v zářijových parlamentních volbách. Doporučuje jim samozřejmě AfD.

Ochsenreiter byl přitom v minulosti členem organizace Junge Union, mládežnické frakce křesťanských demokratů. Nyní stojí na opačném břehu. Oslavuje východoněmecké důchodce, kteří se fotí v triku s obrazem Vladimira Putina a ruskou vlajkou.

Na jeho cestách do východní Evropy ho doprovází Polák Mateusz Piskorski. V Polsku se proslavil založením strany Zmiana, která se prezentuje jako první neamerická strana v zemi, a zřízením Evropského centra pro geopolitické analýzy (ECAG).

Institut organizuje pozorovací cesty do regionů, kde se konají kontroverzní volby a referenda. Na jejich správný průběh následně dohlíží. Na rozdíl od OBSE, která provádí stejnou činnost, však ECAG nemusí dodržovat žádné mezinárodní standardy.

ECAG má i svoji německou odnož, jejíž předsedou je Ochsenreiter. Piskorski tam působí jako místopředseda. Na chodu se podílí i někteří lidé z AfD, například šéf mládežnické organizace strany Markus Frohnmaier nebo zemský poslanec z Bádenska-Württembergska Thomas Rudy.

Piskorski však už nyní aktivní není. Řeší vlastní problémy. V Polsku ho viní ze špionáže pro ruskou tajnou službu FSB. V zemi měl také šířit ruskou propagandu. Německé tajné služby ho označují za placeného ruského agitátora. Jeho advokát ale argumentuje, že Piskorského konání nesplňuje parametry špionáže.

Institut však funguje dále. Ochsenreiter s Rudym byli loni v červenci na Donbase, kde dozorovali primární volby v separatistických oblastech. Rudy konstatoval, že regiony jako Doněck, Luhansk nebo Náhorní Karabach, sporné území mezi Arménií a Ázerbajdžánem, jsou normální oblasti, kde jsou mírné nesrovnalosti, ale jinak vše probíhá demokraticky.

Styky mezi představiteli AfD a proruskými aktivisty pokračují navzdory tomu, že se Ochsenreiter a Piskorski objevili na uniklém seznamu poradce předsedy ruského parlamentu. Nezastavili je ani zveřejněné e-maily poradce prezidenta Vladimira Putin, z nichž vyplývá, že tamní vláda přikládá podobným lidem v zahraničí velký význam.

SDÍLET