Posmrtná milost. Británie se zpětně omluví tisícům odsouzených homosexuálů

Homosexualita byla v Anglii a Walesu trestným činem až do roku 1967. Tisíce mužů, kteří byli v minulosti odsouzeni za vztahy s lidmi stejného pohlaví, budou nyní omilostněni. V Británii prošel zákon, který má sloužit jako omluva gayům a bisexuálům kriminalizovaným za svoji sexuální orientaci.

„Zákon Alana Turinga“ je pojmenovaný po jednom z význačných kryptoanalytiků a matematiků, který se podílel na rozšifrování nacistického šifrovacího stroje Enigma. Prosadit se ho podařilo po desetiletích tlaku a kampaní LGBT komunity. Sám Turning dostal milost od královny Alžběty v roce 2013.

Zelenou dostal symbolický zákon už loni, nyní se dočkal královského souhlasu. „Nikdy nemůžeme vrátit bolest, která byla způsobena, ale my jsme se omluvili a podnikáme kroky, abychom napravili tyto křivdy“ prohlásil britský ministr spravedlnosti Sam Gyimah.

Zločin flirtu

„Další důležitý milník rovnosti byl zajištěn zákonem,“ pochvaluje si charitativní organizace Stonewall. „Gayové a bisexuální muži bývali odsouzeni za líbání, držení za ruce nebo jen svádění jiných mužů. Nyní budou tyto ‚zločiny‘ smazány z jejich záznamů,“ dodali zástupci organizace. „Čím více rovnosti je zakotveno do našich zákonů, tím silnější naše rovnost bude, a tím silnější budeme i my jako komunita,“ prohlásili zástupci britských homosexuálů.

„Toto je významný den pro tisíce rodin napříč Británií, které v této problematice bojovaly celá desetiletí. Je úžasné, že jsme byli schopni navázat na milost udělenou Alanu Turingovi a rozšířit ji i na další tisíce nespravedlivě odsouzené za sexuální trestné činy, které by dnes za zločiny považovány nebyly,“ komentoval prosazení zákona jeho autor John Sharkey z liberálních demokratů.

Mayová odmítá zrušit Trumpovu návštěvu. Bylo by to populistické

Alana Turinga označil Winston Churchill jako muže, který nese největší zásluhy na vítězství spojenců ve druhé světové válce. Říká se totiž, že jeho zásluhou na prolomení kódu německého šifrovacího stroje Enigma se válka zkrátila až o čtyři roky. Pár let po válce geniálního matematika ovšem policie obvinila z homosexuality a hrubých obscénností. Musel proto podstoupit chemickou kastraci ženskými pohlavními hormony. Dva roky na to si Turing vzal život. Podle odhadů si stejný rozsudek vyslechlo skoro 50 tisíc jeho krajanů.

SDÍLET
sinfin.digital