Povinné očkování proti covidu-19 nabralo v Rakousku trochu jiný směr, než bylo původně v plánu

Povinné očkování proti covidu-19, které Rakousko jako první země v Evropě zavedlo už 1. února, se zřejmě opět odloží. Místo něj ale rakouská vláda zavádí něco, co by se dalo s nadsázkou nazvat „očkovací nouzový stav“. V rámci unikátní právní konstrukce kabinet sice nenutí lidi k očkování, vyhrazuje si ale právo poslat je na „injekci“ proti covidu, jakmile počet nakažených začne zase stoupat.

Na to, jak budou Rakušané reagovat na očkovací povinnost, přitom s napětím čekala celá Evropa. Pokud by se rakouské vládě skutečně podařilo přinutit tímto způsobem obyvatele k maximální možné prevenci (z lékařského hlediska) proti onemocnění covid-19, mohlo by to inspirovat i jiné evropské státy. Jenže ani po takřka čtyřech měsících od schválení očkovací povinnosti se v Rakousku tato povinnost nezačala vymáhat. A možná ani nezačne.

Oficiálním důvodem odložení povinného očkování je podle rakouské vlády fakt, že postupem času převládla méně nebezpečná varianta viru „omikron“ a počet vážně nemocných a hospitalizovaných začal na jaře klesat. Krátce předtím, než se mělo v polovině března začít s praktickým vymáháním zákona a udělováním pokut, tak vláda rozhodla o tom, že povinnost ještě odloží a nikoho za její nedodržení trestat nebude. Lidem, kteří by se odmítli nechat očkovat, původně hrozila pokuta až 3600 EUR (98 000 korun).

Otázkou ale zůstává, co bude s „očkovací povinností“ dál. Rakouská vláda totiž schválenou novelu zákona nezrušila, jen odložila její vymáhání. Jinými slovy, v Rakousku se musejí lidé i nadále povinně očkovat proti covidu-19, pokud to ale neudělají, nehrozí jim až do odvolání žádné sankce.

To se ale může v rámci jakéhosi již zmíněného „nouzové stavu“ kdykoliv změnit. Jak informuje na svých stránkách rakouské ministerstvo zdravotnictví, vláda jmenovala komisi, která každé tři měsíce zhodnotí, zda už je čas očkování vymáhat. Komise, složená vždy ze dvou právníků a dvou lékařů, posoudí jak z lékařského, tak právního hlediska, zda je požadavek na povinnou vakcinaci „přiměřený a proveditelný“. A podle toho dá vládě doporučení.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo by se podle odborníků měl nechat očkovat proti covidu-19?
  • A kdo má v Rakousku naopak výjimku?
sinfin.digital