Povstalci už drží jen malou část Aleppa. Čelí silnému bombardování

Syrští povstalci drží už jen malou část Aleppa, která je plná civilistů a je silně bombardována vládními silami. Uvedla to dnes povstalecká skupina Džabhat aš-Šámíja, která má zastoupení v Turecku a na kterou se odvolává agentura Reuters.

Povstalci v Aleppu podle zástupce této skupiny nemají žádné informace o americko-ruských jednáních ohledně řešení situace ve městě. Bez zásahu zvenčí podle něj vše může skončit tragicky, protože rebelové čelí situaci, v níž si mohou vybrat jen mezi smrtí a zajetím.

Těžký úděl dětí v konfliktu

Agentura AFP informuje o intenzivním bombardování povstaleckých čtvrtí, z nichž během noci uprchlo více než 10.000 civilistů. Povstalci podle ní ztratili 85 procent území, které ovládali ve východní části města. V obklíčeném zbytku území chybí vše, zejména potraviny, tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své pozorovatele na místě.

Koncentraci vládních sil na dobytí Aleppa, což by podle analytiků mohlo vést ke zvratu v celé občanské válce, využívají bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) k opětovným útokům na Palmýru, kterou vládní síly osvobodily před devíti měsíci. Intenzivní ruské nálety v noci vytlačily ozbrojence z pozic obsazených během soboty, dnes ale IS přes spřízněnou agenturu Amak sdělil, že se jeho bojovníci zmocnili hradu nad tímto starobylým městem.

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už přes 300.000 obětí.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital