Požár v zaplavené chemičce u Houstonu vyhasl. Bude se to opakovat, přijdou další výbuchy, varují hasiči

Požár v zaplavené chemičce Arkema u Houstonu se vyčerpal a samovolně vyhasl. Oznámilo to dnes vedení podniku s tím, že v nadcházejících dnech očekává další požáry. V areálu jsou uskladněné látky, které jsou bez chlazení nestabilní. Ve čtvrtek továrnou otřáslo několik výbuchů, následně tam vypukl požár.

„Záchranné složky situaci sledují. V tuto chvíli v továrně nejsou žádné další požáry,“ řekl podle agentury AP Richard Rennard z vedení Arkemy. Společnost ale předpokládá, že látky uskladněné v dalších zásobnících se pravděpodobně v příštích dnech vznítí, neboť továrna je bez dodávek elektrické energie, a nemůže tedy sklady ochlazovat.

Orbán poslal do Bruselu účtenku za maďarský plot proti uprchlíkům. Žádá o uhrazení poloviny nákladů

Firma v případě nových požárů vychází z toho, že stejně jako v nynějším případě nechá materiál vyhořet, aby pak oheň samovolně vyhasl.

Úřad pro ochranu životního prostředí uvedl, že ve vzduchu nenaměřil žádnou koncentrace toxických látek. Sdělil také, že dopady na zdraví veřejnosti budou zřejmě minimální, přesto lidem v okolí doporučil nevětrat. Také policie se domnívá, že kouř, který z továrny vycházel, byl sice dráždivý, ale netoxický.

Novým Zélandem se šíří sebevražedná epidemie. Na život si už sáhlo přes šest set mladých

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé. Zaměstnanci firmy byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometru s předstihem evakuováni.

SDÍLET
sinfin.digital