Před Velkou krizí byly USA na vrcholu. Coolidge mohl být jedním z největších prezidentů

PŘÍBĚHY AMERICKÝCH PREZIDENTŮ | Američané si počátkem listopadu po čtyřech letech opět zvolí prezidenta. Ten je nejen hlavou státu, ale i jedním z nejmocnějších politiků na světě. Pojďme se proto v novém seriálu INFO.CZ ohlédnout za tím, jaké osobnosti ve 20. a na počátku 21. století v Bílém domě úřadovaly, jak je vnímali jejich současníci v „Americe“ i v zámoří a jak na ně s odstupem času nahlíží „velká historie“. Příběh třetí je o Calvinu Coolidgovi, který byl ztělesněním prosperity „zlatých dvacátých let“, opravdu „velkým“ prezidentem se ale nestal.

Calvin Coolidge (1872–1933) stál coby 30. prezident v čele Spojených států amerických ve „zlatých“ 20. letech (Golden či Roaring Twenties; 1923–1929), tj. v časech do té doby nepředstavitelné hospodářské prosperity a mimořádného vzrůstu životní úrovně. Navíc svůj úřad letech opustil ještě před propuknutím Velké hospodářské krize, čímž byly naplněny všechny předpoklady k tomu, aby se na něj vzpomínalo jen v dobrém.

Skutečnost je ale složitější. Coolidgeova introvertní povaha, zdánlivá netečnost při vykonávání úřadu a – až na výjimky – faktická neexistence zahraniční politiky učinily jeho vládu poněkud podceňovanou; připočteme-li k tomu nedostatek inspirativní státnické vize, pojmenovali jsme většinu důvodů, proč se nestal jedním z opravdu „velkých“ amerických prezidentů.

Wilson dodnes ovliňuje Evropu, jeho neznalosti a naivita ale přiváděly mnohé k šílenství

sinfin.digital