Předběhla Čína USA? Na její lodi se povedlo vyfotit záhadnou zbraň budoucnosti

Ondřej Fér

14. 02. 2018 • 14:59

Na internet unikly fotografie čínské výsadkové lodi s podivnou zbraní umístěnou na přídi. Podle mnoha expertů jde o prototyp zbraně budoucnosti - elektromagnetické dělo. Jestli jsou jejich vývody správné, získala Čína ve zbrojní oblasti náskok před všemi ostatními velmocemi, zejména před Spojenými státy. Ty svůj „railgun” zatím zkouší jen na pevnině.

Na první pohled je Chaj-jang Šan obyčejná výsadková loď. 120 metrů dlouhá, s výtlakem 4800 tun, se třemi kanóny ráže 37 milimetrů. Jak ale upozorňují weby jako PopScience nebo Drive, na posledních fotograficích lodi Chaj-jang Šan je něco jinak. Na přídi totiž místo obligátního dvoukanónu stojí podivuhodná dělová věž, ze které ční jediná masivní hlaveň s velkou ráží a očividně masivní konstrukcí.

Například Tyler Rogoway z Drive má jasno: na přídi Chaj-jang Šan je prototyp elektomagnetického děla, ikonického railgunu. Zbraně, která vysokou rychlostí vystřeluje ničivé projektily na vzdálenost snad až dvě stě kilometrů. Zbraně, o které se předpokládalo, že s jejím vývojem nejdál jsou Spojené státy.

Na palubě lodi Chaj-jang Šan totiž odborníci odhalili spoustu zařízení, která nasvědčují tomu, že by záhadná zbraň skutečně mohla být railgunem. Jde o lodní kontejnery, které mohou obsahovat energetickou a řídicí soustavu k napájení elektromagnetického děla. Samotná zbraň se velmi podobá kanónu, který americké námořnictvo momentálně zkouší na virginském pobřeží a který by někdy kolem roku 2025 měl být pokusně namontován na transportní katamarán třídy Spearhead.

Oficiální vyjádření čínské strany neexistuje a vzhledem k chorobnému utajování na všech armádních úrovních se ho hned tak nedočkáme. Každopádně Čína na elektromagnetickém dělu pracuje nejpozději od druhé poloviny osmdesátých let minulého století.

V říjnu 2017 čínská státní média informovala o pokroku ve vývoji technologií elektromagnetických katapultů a v prosinci kontradmirál Ma Wej-ming na přednášce na univerzitě čínského námořnictva oznámil další pokrok ve vývoji tohoto typu zbrojní technologie.

Railgun je všeobecně považován za budoucnost dělostřelectva. Výjimečné vlastnosti tomuto typu zbraně zajišťuje zejména mimořádná úsťová rychlost projektilu. Railgun se dá použít stejně tak proti pozemním a hladinovým cílům jako proti letícím. Munice neobsahuje výbušninu, což usnadňuje logistiku a zvyšuje bezpečnost. Hlavním problémem elektromagnetických zbraní je nízká životnost hlavně. ta se odhaduje na jednotky výstřelů. Na vině jsou obrovské teploty v hlavni během výstřelu.

SDÍLET