Příslušenství vraha z Vegas jde v USA na dračku. Regulovat ho chce i mocná zbrojařská lobby

Po nedělním útoku v Las Vegas narůstá ve Spojených státech tlak na přísnější zbraňovou regulaci. Týkat by se mohla hlavně zařízení nazvaného bump stock. To umožňuje střelci přeměnit poloautomatickou zbraň v automatickou a vypálit i víc než 400 ran za minutu. Američané v obavě z brzkého zákazu nyní začali bump stock nakupovat ve velkém. Po regulaci přitom volá i mocná zbrojařská lobby, která je za jiných okolností neoblomná a hýbe politikou kolem zbraní v USA.

Po bump stocku je v amerických obchodech taková poptávka, že někde příslušenství úplně vyprodali. Podle zjištění Newsweeku se to týkalo nejméně šesti internetových obchodů. Jiní zase umožňují nakoupit jen 12 kusů v ceně lehce pod 400 dolary (necelých devět tisíc korun).

Nejsme napojení na Rusko, spojování strany s proruskými akcemi mi vadí, říká Pirát Michálek

Někde ale zájemci narazí z jiných důvodů než kvůli nedostatku zásob. Obchodní řetězce Walmart a Cabela podle jejich online nabídky zastavily prodej příslušenství, které podle úřadů použil útočník, jenž v neděli zabil 58 účastníků country festivalu v Las Vegas.

Po tragédii ještě zesílilo volání po výraznější regulaci, která by mohla znamenat i zákaz bump stocku. Tu podpořila také nejmocnější lobbistická organizace, která v USA zastupuje vlastníky a majitele zbraní, National Rifle Association. Bránit zákazu zřejmě nebudou ani republikánští zákonodárci, kteří obvykle vystupují proti omezení dostupnosti zbraní.

„Vlastním hodně zbraní. Jako lovec a sportovec si myslím, že je to naše právo. Ale nerozumím použití bump stocku,“ komentoval situaci senátor za stát Texas John Cornyn. Zákaz podpořil také jeho kolega ze Sněmovny reprezentantů Bill Flores. „Není žádný důvod, proč by měl typický majitel zbraně vlastnit vše, co mění poloautomatickou zbraň na automatickou,“ dodal.

Hrozivé plány střelce z Vegas: Chystal si výhled na další festivaly. „Musel mít komplice,“ věří policie

Plně automatické zbraně USA zakázaly v roce 1986. Bump stock původně sloužil jako usnadnění pro nadšence do zbraní se sníženými možnostmi pohybu, nyní se ale zdá, že někteří modifikaci používají z úplně jiných důvodů.

SDÍLET
sinfin.digital