Putin to chce natřít Elonu Muskovi. Jeho raketa Korona je ale zaostalá

Ondřej Fér

Rusko se vrátilo k projektu Korona. Jde o opakovaně použitelnou kosmickou raketu, jejíž vývoj byl před lety zastaven kvůli nedostatku financí a také technologickému zastarávání celého projektu. Prvním a posledním ruským pokusem dostat na oběžnou dráhu raketoplán byl roku 1988 stroj Buran.

Raketa systému Korona má podle generálního konstruktéra Státního raketového střediska Vladimira Děgťara startovat i přistávat vertikálně a má otevřít cestu k pilotovaným meziplanetárním letům. Na podobném projektu pracuje i americká společnost SpaceX, která už svůj model Falcon s oddělitelným a opakovaně použitelným prvním stupněm několikrát úspěšně vyzkoušela. Ruská Korona má ale být založená na jiném principu, žádnou oddělitelnou část podle Děgťara nemá.

To nasvědčuje hypotéze, že ruští inženýři od roku 1992, kdy byl projekt Korona zahájen, v zásadě na nic převratného nepřišli. Stále rozvíjejí čtvrt století starý a už tehdy zaostalý projekt Makejevovy konstrukční kanceláře. Korona by tedy měla být třicet metrů dlouhá, měla by vážit zhruba 300 tun a pohánět by ji měla kombinace kapalného kyslíku a vodíku. Koncepčně jde o raketu s jediným stupněm, u které se nepočítá s lidskou posádkou.

Američané věřili, že vidí UFO. Za nevídaný úkaz na obloze ale mohl Elon Musk

sinfin.digital