Putinův kritik Němcov dráždí i po smrti. Prokremelští aktivisté zlikvidovali jeho památník

Aktivisté prokremelského militantního hnutí SERB dnes odstranili pamětní desku z moskevského domu, kde žil ruský opoziční politik Boris Němcov, zavražděný předloni v únoru. Na stížnost obyvatel domu a oznámení na policii reagovala moskevská radnice prohlášením, že likvidace památníku byla legální.

Němcov byl zastřelen na dohled od Kremlu nájemným vrahem, který podle soudu patřil do skupiny čečenských zločinců odsouzených později k vysokým trestům vězení. Objednatele a inspirátora vraždy se ruským vyšetřovatelům zjistit nepodařilo. Spolupracovníci a příznivci Němcova opakovaně žádali o umístění pamětní desky na mostě, kde byl politik zavražděn. Moskevští zastupitelé ale žádost vždy zamítli.

Verdikt kvůli nejznámější politické vraždě dneška padl. Otázky kolem smrti Němcova zůstávají

Pamětní deska se proto objevila na domě v ulici Malaja Ordynka, kde Němcov žil. Desku objednali a umístili na průčelí domu sami jeho obyvatelé. Dnes bojůvka SERB desku odstranila a odevzdala údajně na nejbližším policejním okrsku.

Mluvčí moskevské radnice Lev Lavrjonov v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy odmítl, že by likvidace desky byla v rozporu se zákonem, protože vedení města její instalaci neschválilo. Obyvatelé ji podle Lavrjonova umístili na svůj dům nikoli z úcty k Němcovovi, ale proto, aby odvrátili hrozící demolici objektu v rámci programu likvidace starých panelových sídlišť.

FBI vyšetřuje hlásnou troubu Kremlu. Sputniku hrozí pokuty i oficiální verdikt, že je propagandou

Organizace SERB (South East Radical Block, tedy Jihovýchodní radikální blok) má své kořeny mezi bojovnou ruskou komunitou v ukrajinském Charkově, která se v březnu 2014 neúspěšně pokusila o útok na charkovskou radnici s cílem vytvořit Jihovýchodní ukrajinskou republiku. Dnes působí SERB v Rusku a snaží se násilím likvidovat jakákoli veřejná vystoupení proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské vládě.

Členové SERB podnikli několik fyzických útoků na aktivisty ruské opozice včetně blogera Alexeje Navalného nebo novinářky Julije Latyninové, která patří k nejostřejším kritikům Kremlu. Latyninová v minulých dnech z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit.

SDÍLET
sinfin.digital