Radikální krok k záchraně slonů. Čína do roka zakáže obchod se slonovinou

31. 12. 2016 • 00:40

Asijská země je největším trhem se slonovinou, kvůli které umírají desítky tisíc zvířat. Luxusní zboží z tohoto materiálu v Číně představuje uznávaný symbol společenského postavení.

Peking aktivisty bojující za záchranu slonů v Africe příjemně překvapil, mluví se o zlomovém okamžiku. „Čína postupně přestane se zpracováním a prodejem slonoviny pro komerční účely ke konci roku 2017,“ stojí v prohlášení vlády zveřejněném oficiální tiskovou agenturou.

Slonovina je v asijské velmoci považovaná za symbol společenského postavení a její cena tomu odpovídá. Kilogram může stát přes tisíc dolarů, uvedla agentura AFP.

Ještě před koncem roku úřady podle čínské tiskové agentury budou pokračovat v důsledném potírání nelegálního obchodu se sloními kly. Úplný zákaz má dopadnout na víc než 30 zpracovatelských podniků a 140 obchodů.

„Je to skvělá zpráva, skončí největší trh se slonovinou na světě,“ uvedl v prohlášení Aj-li Kchang ze sdružení ochránců přírody. Je to podle něj zásadní okamžik, který dává sloní populaci o něco větší šanci na přežití.

Podle opatrných odhadů zemře kvůli slonovině ročně asi 20 tisíc kusů zvířat. Zůstává jich asi 400 tisíc.

Obchod se slonovinou zapovídají mezinárodní dohody od roku 1989, Čína ale umožňuje obchodování se zásobami zakoupenými před tímto datem a sama disponuje zásobou, na kterou se vztahuje výjimka z roku 2008.

Pozornost aktivistů se teď zaměřuje na Hongkong, kam se z pevninské Číny může zakázaný obchod přesunout. „Může se z něj stát místo, kde se bude nelegálně získaná slonovina „prát“ pod rouškou legálního obchodu,“ uvádí expert Světového fondu na ochranu zvířat. Hongkong proto bude čelit tlaku, aby obdobný zákaz jako Čína zavedl dříve než v roce 2021, jak slíbil.

 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.