Radikálové stáje častěji sahají po noži, letos tak zahynula i Češka v Egyptě

ČTK, luš

19. 08. 2017 • 15:12

Ve finském Turku útočník v pátek ubodal nožem dva lidi a dalších šest zranil. Policie krátce po činu zadržela osmnáctiletého Maročana, který je považován za hlavního podezřelého. Čin je vyšetřován jako terorismus. V Evropě se v poslední době útoky nožem množí, letos tak zahynula i Češka v Egyptě. Podívejte se, kde všude ještě útočníci bodali do lidí. 

Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si v červenci vyžádal útok nožem v supermarketu v severoněmeckém velkoměstě Hamburku. Pachatele policie zadržela na útěku během půl hodiny. Podle magazínu Der Spiegel měl útočník kontakty na islámské fundamentalisty.

O měsíc dříve ubodal sedmadvacetiletý Syřan v terapeutickém centru pro uprchlíky v západoněmeckém Saarbrückenu psychologa. Ten pomáhal jako spolupracovník Německého Červeného kříže traumatizovaným migrantům. Syřan k němu přišel na konzultace, ale pustil se s ním do hádky a nakonec ho podle policie probodl nožem.

K nožům s dlouhými čepelemi sáhli na počátku června i teroristé, kteří v Londýně usmrtili osm lidí a další desítky jich zranili. Nejprve dodávkou na mostě London Bridge srazili pěší a následně bodali do lidí na tržišti Borough Market. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila.

V březnu podobný scénář zvolil dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood. Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. K útoku se přihlásil Islámský stát.

V červenci 2016 dva útočníci podřízli v kostele v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen v severní Francii šestaosmdesátiletému knězi hrdlo a zranili další čtyři rukojmí. Poté vyšli před kostel se dvěma jeptiškami a jednou farnicí a křičeli Alláhu akbar. Policie je vzápětí zastřelila. K útoku se přihlásil Islámský stát.

O měsíc dříve v obci Magnanville západně od Paříže francouzský radikál Larossi Abballa zabil 42letého policejního velitele Jeana-Baptistea Salvainga, když ho ve jménu IS několikrát bodl nožem do břicha před jeho domem. Pak se zabarikádoval v policistově domě a držel jako rukojmí jeho 36letou partnerku Jessiku Schneiderovou a jejich syna. Ženu, která také pracovala u policie, podřízl. Zásahová jednotka nakonec útočníka zabila.

V únoru 2016 zaútočila patnáctiletá dívka s marockými kořeny na hlavním nádraží v dolnosaském Hannoveru nožem na policistu, kterého vážně zranila. Útok byl považován za první čin ve jménu Islámského státu na území Německa. Její starší bratr o několik týdnů dříve zaútočil na obchodní centrum v Hannoveru. Hořlavina, kterou naplnil dvojici lahví, se však nevzňala. Oba byli odsouzeni k několikaletým trestům.

V září 2015 pobodal islámský radikál z Iráku policistku v Berlíně. Její kolega útočníka zastřelil. Muž předtím ohrožoval chodce nožem. Deník Die Welt uvedl, že útočník byl hlavním strůjcem nezdařeného atentátu na někdejšího iráckého premiéra Ajáda Alávího během jeho berlínské návštěvy v roce 2004.

 

 

 

SDÍLET