Rakouská vláda chybuje s covidem stejně jako česká. Proč Sebastianu Kurzovi neklesá popularita?

Rakousko i Česko mají jako sousední země podobný počet obyvatel i vývoj nákazy covidem-19. I v Rakousku v poslední době znovu přibývá nakažených a vláda se s tím snaží bojovat podobnými, někdy i zcela totožnými opatřeními jako v Česku. Ministr zdravotnictví se ale přes nepříznivý vývoj a přiznání chyb stále drží ve funkci a kancléři Sebastianu Kurzovi ani jeho lidové straně popularita nijak výrazně neklesá. Rakouský novinář a politický komentátor Manfred Mauer v rozhovoru s INFO.CZ vysvětluje, v čem jsou v přístupu k řešení pandemie Rakušané jiní než Češi.

V Česku padl ministr zdravotnictví, opozice takřka jednohlasně napadá vládu za to, že její opatření proti dalšímu šíření nákazy jsou nekoncepční a zmatečná. V Rakousku mi přijde i z hlediska reakce opozičních stran reakce na novou vlnu nákazy klidnější. Je to tak?

Nejsem si jistý, zda je situace v Rakousku klidnější. V posledních několika týdnech došlo ve Vídni k demonstracím odpůrců protiepidemických opatření. Kromě toho stále existují otevřené spory například mezi rudo-zelenou radniční koalicí ve Vídni a lidovci. Ti dávají sociálnědemokratickému starostovi Michaelu Ludwigovi vinu za to, že Vídeň má dnes nejvíce případů nákazy covidem v celém Rakousku.

A právem?

No, to je pochopitelně složitá otázka. Každopádně vysoký počet odhalených infekcí lze pouze částečně vysvětlit tím, že ve Vídni se oproti zbytku Rakouska více testuje. To může být jen částečné, nikoliv celkové vysvětlení.

Už dříve jste mi ale vyprávěl jako manžel učitelky například o neskutečných covidových zmatcích v rakouských školách, přehmatech s karanténou, pochybeních úřadů. Přesto popularita rakouského kancléře Kurze a jeho lidovců nijak výrazně neklesá, zatímco třeba preference našeho vládního hnutí ANO před krajskými volbami o několik procent spadly. Čím to je?

Sebastian Kurz je marketingový génius. A dobře ví, jak přenést chyby v koronavirové politice na koaličního partnera, kterým jsou Zelení. Ministr zdravotnictví za Zelené Rudolf Anschober totiž objektivně udělal také řadu chyb. A to třeba prostřednictvím nedbale formulovaných přepisů, které místo řešení pandemie vytvářely hodně zmatků a nejasností.

Ano, ale za loď nese plnou odpovědnost kapitán. Jak se Kurzovi za tohoto předpokladu daří stále vytvářet dojem, že on za chyby a přehmaty nemůže?

Vzhledem k rostoucímu počtu nově infikovaných je kancléř někdy kritizován za to, že vláda podobně jako v Česku rozvolnila protiepidemická opatření příliš brzy a příliš pozdě je teď znovu zavádí. Kurz ale v reakci na tuto kritiku nyní argumentuje tím, že chtěl s obnovením restrikcí přijít mnohem dříve, nepodařilo se mu to ale ve vládě prosadit. A pokud budou čísla s počty infikovaných i nadále stoupat, je na vině koaliční partner.

„Šílený profesor“ znovu zasahuje. Média ukazují, jak se opravdu šíří pandemie

Kde je ale opozice? Znovu musím namítnout, že když čtu rakouské zpravodajství, přijde mi, že se opozice trefuje do vlády i samotného Kurze pořád mnohem méně než v Česku.

Jedním z hlavních důvodů pokračující Kurzovy popularity je fakt, že rakouská opozice má dnes co dělat sama se sebou. Strana Svobodných (FPÖ) je stále zaměstnána dopady takzvané aféry Ibiza, sociální demokraté (SPÖ) si zase nenechají ujít jakoukoliv příležitost k vnitrostranickým sporům. Předsedkyně SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová žádá jeden den o výjimku pro přijetí dětí z řeckého uprchlického tábora Moria, zničeného požárem, druhý den na to se další významný sociální demokrat, burgenlandský hejtman Doskozil, vysloví jasně proti. A tak bychom mohli pokračovat.

Jak jsou Rakušané obecně spokojeni s tím, jak vláda řeší pandemii z ekonomického hlediska?

To je možná další důvod, proč popularita našeho kancléře nijak výrazně neklesá. Skutečnou pravdu o nákladech na pandemii totiž ještě nikdo nezná. Mnoho lidí stále dostává peníze z různých kompenzačních balíčků. V určité době však bude nutné dluhy začít splácet a pak podle mého názoru vypukne velká válka o peníze. To bude také pro Sebastiana Kurze důležitá hodina pravdy.

Včera jsem v rakouském Kurieru četl titulek „Pražské jaro skončilo“. Noviny popisují, jak se z proticovidového premianta, kterým bylo Česko společně s Rakouskem na jaře, stal na podzim covidový vyvrhel. Přitom ani Rakušané rozhodně nejsou už žádnými premianty. Co podle vás dělá rakouský kancléř navenek lépe než premiér Babiš?

Na to už jsem z většiny odpověděl výše. Kurz je lepší v marketingu, usmívá se, je podle mého subjektivního názoru obecně sympatičtější než Andrej Babiš. Navíc má ve vládě koaliční stranu, na kterou může snadno svést neúspěchy. A opozice proti němu je velmi slabá.

Jak obecně hodnotíte rakouský boj proti pandemii? V čem vláda selhala a v čem naopak lidem pomohla?

Rakousko zahájilo boj s pandemií dobře a kromě známého případu Ischgl (z tyrolského lyžařského střediska se kvůli pomalé reakci úřadů virus v březnu rozšířil do několika zemí Evropy, pozn. red.) přijalo správná, přísná opatření dříve než ostatní. Ale nyní tento dřívější bonus mizí v souvislosti s politikou bez jasné linie. Problém je hlavně v tom, že lidé už mnoha případech nejsou schopni rozeznat, která opatření a na jakých místech vlastně platí či neplatí. Vláda se chce za každou cenu vyhnout druhému zablokování ekonomiky, které by ekonomiku zabilo. Proto nyní přijímá volnější opatření. Tím ale riskuje právě ty životy, které chtěla na jaře za každou cenu zachránit.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

SDÍLET
sinfin.digital