Rakouská vláda chybuje s covidem stejně jako česká. Proč Sebastianu Kurzovi neklesá popularita?

Rakousko i Česko mají jako sousední země podobný počet obyvatel i vývoj nákazy covidem-19. I v Rakousku v poslední době znovu přibývá nakažených a vláda se s tím snaží bojovat podobnými, někdy i zcela totožnými opatřeními jako v Česku. Ministr zdravotnictví se ale přes nepříznivý vývoj a přiznání chyb stále drží ve funkci a kancléři Sebastianu Kurzovi ani jeho lidové straně popularita nijak výrazně neklesá. Rakouský novinář a politický komentátor Manfred Mauer v rozhovoru s INFO.CZ vysvětluje, v čem jsou v přístupu k řešení pandemie Rakušané jiní než Češi.

V Česku padl ministr zdravotnictví, opozice takřka jednohlasně napadá vládu za to, že její opatření proti dalšímu šíření nákazy jsou nekoncepční a zmatečná. V Rakousku mi přijde i z hlediska reakce opozičních stran reakce na novou vlnu nákazy klidnější. Je to tak?

Nejsem si jistý, zda je situace v Rakousku klidnější. V posledních několika týdnech došlo ve Vídni k demonstracím odpůrců protiepidemických opatření. Kromě toho stále existují otevřené spory například mezi rudo-zelenou radniční koalicí ve Vídni a lidovci. Ti dávají sociálnědemokratickému starostovi Michaelu Ludwigovi vinu za to, že Vídeň má dnes nejvíce případů nákazy covidem v celém Rakousku.

A právem?

No, to je pochopitelně složitá otázka. Každopádně vysoký počet odhalených infekcí lze pouze částečně vysvětlit tím, že ve Vídni se oproti zbytku Rakouska více testuje. To může být jen částečné, nikoliv celkové vysvětlení.

Už dříve jste mi ale vyprávěl jako manžel učitelky například o neskutečných covidových zmatcích v rakouských školách, přehmatech s karanténou, pochybeních úřadů. Přesto popularita rakouského kancléře Kurze a jeho lidovců nijak výrazně neklesá, zatímco třeba preference našeho vládního hnutí ANO před krajskými volbami o několik procent spadly. Čím to je?

Sebastian Kurz je marketingový génius. A dobře ví, jak přenést chyby v koronavirové politice na koaličního partnera, kterým jsou Zelení. Ministr zdravotnictví za Zelené Rudolf Anschober totiž objektivně udělal také řadu chyb. A to třeba prostřednictvím nedbale formulovaných přepisů, které místo řešení pandemie vytvářely hodně zmatků a nejasností.

Ano, ale za loď nese plnou odpovědnost kapitán. Jak se Kurzovi za tohoto předpokladu daří stále vytvářet dojem, že on za chyby a přehmaty nemůže?

Vzhledem k rostoucímu počtu nově infikovaných je kancléř někdy kritizován za to, že vláda podobně jako v Česku rozvolnila protiepidemická opatření příliš brzy a příliš pozdě je teď znovu zavádí. Kurz ale v reakci na tuto kritiku nyní argumentuje tím, že chtěl s obnovením restrikcí přijít mnohem dříve, nepodařilo se mu to ale ve vládě prosadit. A pokud budou čísla s počty infikovaných i nadále stoupat, je na vině koaliční partner.

„Šílený profesor“ znovu zasahuje. Média ukazují, jak se opravdu šíří pandemie

sinfin.digital