Rakouská vláda odmítla zavřít hranice s Českem. Nárůst nákaz podle ní není rozhodující

Nárůst nových infekcí nemůže být jediným kritériem pro uzavření hranic. S takovým vysvětlením rakouská vláda zdůvodnila, proč na rozdíl třeba od Slováků neplánuje uzavírání hranic s Českem. Češi mohou i nadále cestovat k jižním sousedům prakticky bez omezení.

Pokud platí, že v nouzi poznáš přítele, pak se k nám rakouská vláda zachovala hodně přátelsky. Navzdory dramatickému nárůstu nových případů v Česku, totiž Vídeň nechystá žádné zpřísnění přeshraničního styku mezi oběma zeměmi. Například Slovensko už minulý pátek zařadilo Česko mezi takzvané rizikové země a až na výjimky umožňuje vstup pouze s negativním testem nebo skrze karanténu. 

Rakouská vláda podobnou reakci včera odmítla. „Situaci pečlivě sledujeme, ale vůči České republice Rakousko v současné době neplánuje žádná cestovní omezení,“ uvedla mluvčí rakouského ministerstva zahraničí na dotaz agentury APA. Česká republika podle ní není srovnatelná s „prázdninovými“ zeměmi Rakušanů, jako je například Španělsko, a problém návratu tedy nevzniká ve stejné míře. Mluvčí ale zároveň odmítla, že by při hodnocení rizikovosti jednotlivých zemí neměřila rakouská vláda všem stejným metrem a někoho (včetně Česka), zvýhodňovala.

Co dělat, když je covid ve třídě vašeho potomka? Nespoléhejte se na stát a jednejte

Podle vyjádření rakouského ministerstva – a to je podstatné – nemůže být jediným kritériem počet nově odhalených infekcí za posledních 14 dní. Rakouští epidemiologové berou v úvahu také takové faktory, jako je způsob testování a množství testovaných, míra sledování kontaktů nakažených, úroveň lékařské péče v zemi, mobilita a kvalita hodnocení nasbíraných lékařských dat. A pokud se tato kritéria dají dohromady, vychází z toho Česko stále jako země, kterou není nutně izolovat.

Česko ve středu poprvé odhalilo přes 2000 nových infekcí během jednoho dne. To je oproti Rakousku, jak upozorňují místní média, více než dvojnásobek. Rakouské úřady registrují přibližně 700 nových infekcí denně. 

I čeští pendleři, kteří jezdí do Rakouska za prací, hlásí, že ačkoli noviny a televize informují o rapidním nárůstu nových infekcí v Česku, mezi Rakušabny to žádný strach z českých pracovníků nevyvolává. „Vůbec. Vedení hotelu i hosté se k nám chovají úplně stejně. Nezažil jsem, že by se někdo bál, že ho zrovna někdo z Česka mohl nakazit,“ řekl INFO.CZ Jiří Plecer, který pracuje v hotelu v Gmündu. Chování rakouských úřadů k pendlerům během koronavirové krize hodnotí jako vynikající. „Chovají se k nám lépe než na jaře české úřady a někteří politici, kteří z nás, pendlerů, udělali málem hlavní příčinu pandemie v Česku,“ uvedl Plecer.

Důchodcům chodí do schránek znehodnocené roušky. Vláda riskuje porušení zákona i ohrožení zdraví

Hotel, v němž pracuje, přijal nabídku od dolnorakouské vlády a hospodářské komory na testování zdarma. Personál hotelu, z nejž nejméně polovinu tvoří Češi, se může nechat zdarma testovat každý týden, což pro pendlery představuje úsporu v řádu tisíců korun. „Výsledky máme vždycky do dvou dnů,“ říká Plecer.

I Rakousko ale zpřísňuje některá opatření na svém území. S platností od začátku příštího týdne se lidé budou moct scházet na soukromých oslavách či shromážděních maximálně v počtu deseti lidí. Výjimkou nejsou ani svatby, pouze pohřby. „Všechno se dá odložit, pohřeb ne,“ uvedl kancléř Sebastian Kurz. Také v restauracích bude u jednoho stolu smět sedět nejvýše deset lidí. Barový provoz, tedy konzumace ve stoje, je v restauracích zakázán a ti, kdo zrovna nejedí a nepijí, musejí mít roušky.

Legenda o hrdinném lipenském potápěči padla. Jeho útěk byl řízenou akcí StB

Výnosy Leoše Rouska: Nový newsletter INFO.CZ je váš průvodce světem peněz

SDÍLET
sinfin.digital