„Rakousko je hřištěm radikální pravice," píší po úspěchu Svobodných slovenská média

Rakousko po víkendových předčasných parlamentních volbách čekají podle slovenských médií změny na politické scéně. Noviny i servery v komentářích poukazují na vysoký volební zisk protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

„Všechny varianty (koalice) budou znamenat posun doprava na rakouské politické scéně. Hlavním tématem předvolebního boje byl totiž odpor vůči islámu a migrační politika, ve které chtějí přitvrdit jak lidovci, tak svobodní. Právě jejich koalice je nejpravděpodobnější variantou příští rakouské vlády," napsal portál Aktuality.sk.

Zeman je nemocný stařec a kolaborant. Měli by ho soudit za velezradu, říká Štětina

Socialisté (SPÖ) podle serveru nemají sílu zvrátit trend posilování pravice a i v případě, že by pokračovala velká koalice - složená z vítěze voleb, lidovců (ÖVP) Sebastiana Kurze, a SPÖ - socialisté by v takové vládě hráli "druhé housle".

„Rakousko je hřištěm radikální pravice, vítěz voleb Kurz ji zřejmě vrátí do vlády. Tak dobré výsledky měla extrémní pravice v Rakousku naposledy v roce 1999 pod vedením Jörga Haidera," komentoval list Denník N volební zisk FPÖ, která podle předběžných konečných výsledků, jež ale neobsahují hlasy z korespondenčního hlasování, získala 27,4 procenta hlasů. Svobodní jsou podle listu stranou, která je notoricky známá svou xenofobií, antisemitismem a zlehčováním nacistické minulosti Rakouska.

Deník připomněl, že vládu lidovců a svobodných zažilo Rakousko po volbách v roce 1999 a že členské země EU v obavách z ohrožení demokracie v zemi tehdy na vývoj v Rakousku zareagovaly diplomatickými sankcemi. Ty byly nakonec zrušeny, jejich opakování list označil za nereálné.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

„Rakousko se změní, radikálové jsou silnější. Politika se bude více než západní podobat té středoevropské," napsal list Sme. Dodal, že Rakousko se po volbách přiblíží ke středoevropským zemím z uskupení visegrádské čtyřky a že nová rakouská vláda odmítne uprchlíky.

SDÍLET
sinfin.digital